Najgorętszy tydzień wakacji we Włoszech. Upał do prawie 50 stopni

We Włoszech trwa najgorętszy tydzień tego lata. Temperatura w wielu regionach osiąga ponad 40 stopni. Resort zdrowia wystosował ostrzeżenia na nadchodzące dni dla 15 miast i ich okolic. Meteorolodzy alarmują, że w środę na Sycylii może zostać pobity rekord gorąca, który wynosi obecnie 48 stopni.

Upały, które dają się we znaki Włochom, są związane z potężnym wyżem znad Afryki, który został nazwany przez synoptyków Lucyferem. Temperatura w Syrakuzach na Sycylii osiągnęła we wtorek 47 stopni Celsjusza. Zdaniem meteorologów w środę pobity zostanie dotychczasowy rekord gorąca we Włoszech - 48,5 stopnia - który odnotowano w sycylijskim mieście Enna w 1999 roku. W innych regionach na południu - Kalabrii, Apulii, Basilicacie i Kampanii - w kolejnych dniach ma być do 42 stopni. Lekkie ochłodzenie oczekiwane jest po niedzieli.

Zobacz wideo "Obserwujemy przesunięcie stref klimatycznych". W Polsce będzie ciepło jak we Włoszech?

Lucyfer rozgrzał Włochy do czerwoności. Alerty dla 15 miast

Włoskie Ministerstwo Zdrowia ogłosiło stan najwyższego zagrożenia przed upałami w ośmiu miastach: Bari, Campobasso, Frosinone, Latinie, Palermo, Perugii, Rieti oraz w Rzymie. W czwartek "czerwony alert" zacznie obowiązywać również w Bolonii i Trieście, a w piątek także w Bolzano, Brescio, Cagliari, Florencji i Viterbo.

Wybuch wulkanu EtnaWłochy. Etna urosła o 37 metrów i ponownie się przebudziła

Fala upałów we Włoszech. Rolnicy martwią się o uprawy. Skarb UNESCO zagrożony pożarem

Jak przekazała Informacyjna Agencja Radiowa, fala gorąca szczególnie niepokoi włoskich rolników. Rolniczy związek z Coldiretti zaalarmował, że przez upały na południu kraju zagrożonych jest ponad 30 proc. upraw pomidorów, papryki i arbuzów. Jak twierdzą hodowcy, wysoka temperatura źle wpływa na także na bydło - w wyniku wywołanego nią stresu krowy mają dawać mniej mleka.

Włoska restauracja - zdjęcie ilustracyjneWłochy. Od piątku przepustki COVID-19 przy wstępie do restauracji, muzeów

We Włoszech wprowadzono najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. W Kalabrii płoną lasy Parku Narodowego Aspromonte, który znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Strażacy walczą z żywiołem także na Sardynii i Sycylii. W stan pogotowia postawiono Obronę Cywilną. Jej szef Fabrizio Curcio apeluje o ostrożność i współpracę w walce z plagą pożarów.

Zmiany klimatu to dłuższe i silniejsze fale upałów

Według rządowego dokumentu "Polityka ekologiczna państwa" scenariusze klimatyczne dla Polski pokazują, że najpowszechniejszymi zjawiskami pogodowymi związanymi z globalnym ociepleniem w tym dziesięcioleciu będą fale upałów z tendencją do wydłużania czasu ich występowania. Dla największych miast w Polski prognozowany jest wzrost liczby dni upalnych (z temperaturą maksymalna przekraczającą 30 stopni C).

Pogoda w danym okresie zależy od szeregu zmiennych i niezależnie od zmian klimatu są okresy gorętsze i chłodniejsze. Jednak wraz ze wzrostem średniej temperatury planety wyjściowa temperatura jest wyższa. Zatem to, co dawniej było ekstremalnie gorącym okresem, wraz ze zmianami klimatu staje się częstszym zjawiskiem i pojawiają się dni z temperaturą tak wysoką, jakiej nigdy dotychczas w danym miejscu nie zaobserwowano. "To, co dziś nazywamy 'ekstremalną falą gorąca', w ciągu dekad będziemy po prostu nazywać 'latem', o ile nie zmniejszymy ostro emisji dwutlenku węgla. Wybór należy do nas..." - ostrzega jeden z najbardziej znanych klimatolog na świecie Michael E. Mann.

Więcej o skutkach kryzysu klimatycznego i rozwiązaniach, jakie mamy w walce z nim, przeczytasz w serwisie Zielona.Gazeta.pl.

Więcej o: