Chiny. Rząd skazał Kanadyjczyka na 11 lat za szpiegostwo. Premier Trudeau: Absolutnie nie do przyjęcia

Premier Kanady Justin Trudeau potępił wyrok chińskiego sądu, który skazał Kanadyjczyka na 11 lat więzienia za szpiegostwo. Justin Trudeau chce natychmiastowego uwolnienia biznesmena Michaela Spavora.

Na 11 lat więzienia skazał chiński sąd obywatela Kanady, któremu zarzucono szpiegostwo. Na wyrok w Chinach czeka również oskarżony o szpiegostwo były kanadyjski dyplomata. Według władz Kanady, zarzuty wobec obydwu mężczyzn, to odwet chińskich władz za zatrzymanie w Kanadzie wiceszefowej koncernu Huawei.

Zobacz wideo Kłopoty Justina Trudeau. Chodzi o zdjęcie sprzed lat

Kanada. Premier Justin Trudeau potępia wyrok chińskiego rządu: Absolutnie nie do przyjęcia

Premier Kanady Justin Trudeau potępił wyrok chińskiego sądu, który skazał Kanadyjczyka na 11 lat więzienia za szpiegostwo. Justin Trudeau uznał wyrok za "absolutnie nie do przyjęcia" i wezwał do natychmiastowego uwolnienia biznesmena Michaela Spavora. Skazanie Michaela Spavora potępiła też amerykańska ambasada w Pekinie.

Premier Kanady Justin Trudeau Masowe groby dzieci w Kanadzie. Premier prosi papieża o odszkodowania

Sąd skazał Kanadyjczyka za szpiegostwo. Ma spędzić w więzieniu 11 lat

Sąd w chińskim mieście Dandong skazał kanadyjskiego biznesmena Michaela Spavora na 11 lat więzienia za szpiegostwo i przekazywanie informacji stanowiących tajemnicę państwową. Działający także na terytorium Korei Północnej biznesmen został zatrzymany w grudniu 2018 roku. W tym samym czasie w Pekinie zatrzymano byłego kanadyjskiego dyplomatę Michaela Kovriga, który pracował wówczas dla organizacji pozarządowej International Crisis Group. Obydwu zarzucono szpiegostwo.

Władze Kanady uznają, że areszt mężczyzn, to odwet chińskich władz za zatrzymanie na podstawie amerykańskiego listu gończego na terytorium Kanady wiceszefowej Huawei Meng Wanzhou.

Indigenous Boarding School Remains "To miejsca zbrodni, potrzebujemy śledztwa". Premier Kanady: Poprę wszystko

Według źródeł dyplomatycznych, chińskie władze utrudniały Kanadyjczykom dostęp do pomocy konsularnej. Mężczyzn trzymano w całodobowo oświetlanych celach, w których przebywali wraz ze strażnikami.

Więcej o: