Kolejne miasto w Afganistanie przejęte przez talibów. Tysiące ludzi w popłochu uciekają z domów

Talibowie przejęli kontrolę nad kolejnym, szóstym już miastem w Afganistanie. Po wycofaniu się stamtąd wojsk NATO, walki między rządową armią a bojownikami toczą się w większości afgańskich prowincji. Zachodni dyplomaci szacują, że pod kontrolą talibów jest ponad połowa kraju. Dramatycznie pogarsza się też sytuacja humanitarna.

Publikowane w mediach społecznościowych zdjęcia i filmu pokazują brutalne sceny z kolejnych afgańskich prowincji. Talibowie, którzy zajmują miasta, palą w nich urzędy, sklepy, a nawet niszczą maszty telefoniczne.

Od piątku bojownicy przejęli już sześć dużych miast, w tym jedno z najważniejszych w kraju - położony na północy Afganistanu Kunduz. Walki trwają niemal we wszystkich afgańskich prowincjach, a tysiące ludzi w popłochu uciekają z domów.

 

- Liczba ofiar cywilnych rośnie. Cały czas otrzymujemy też informacje o czynach, które mogą stanowić zbrodnie wojenne. Tylko w ciągu ostatniego miesiąca w czterech miastach zginęło 183 cywilów, a rannych zostało 1181 osób - mówi rzeczniczka Wysokiego Komisarza Praw Człowieka ONZ Ravina Shamdasani.

Zobacz wideo Powódź błyskawiczna w Afganistanie. Co najmniej 100 osób zginęło, a 300 zostało rannych (sierpień 2020 r.)

Afganistan. Nawet 65 proc. terenów pod kontrolą talibów

ONZ szacuje, że od początku ofensywy talibów z domów uciekło już ponad milion osób. Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża alarmuje, że wielu rannych cywilów nie ma jak dostać się do lekarzy.

- Ludzie nie są w stanie dotrzeć do szpitali, a te często nie funkcjonują ze względu na trwające walki albo zniszczenia. Lekarze nie mają jak dotrzeć do pracy, bo szpitale czy przychodnie znajdują się w samym środku walk - mówi Eloi Fillion z MKCK w Afganistanie. Od początku sierpnia pracownicy Czerwonego Krzyża udzielili już pomocy czterem tysiącom osób.

AfganistanAfganistan na skraju katastrofy humanitarnej. Pentagon zabrał głos

Od kwietnia, gdy prezydent USA Joe Biden ogłosił wycofanie się z Afganistanu, talibowie prowadzą ofensywę i zdobywają kolejne dystrykty. W ostatnich dniach przyjęli kontrolę nad co najmniej sześcioma miastami. Przeważająca większość populacji Afgańczyków mieszka właśnie w miastach.

Dyplomaci z Unii Europejskiej szacują, że talibowie mają już pod kontrolą aż 65 procent terenów Afganistanu, a część ekspertów twierdzi, że ich pojawienie się w stolicy, Kabulu, jest tylko kwestią czasu.

Więcej o: