Ekspert ostrzega przed groźniejszymi wariantami COVID-19. "Szczepienia pomogą przejąć kontrolę"

- Istnieje niebezpieczeństwo, że powstanie mutacja, przed którą nie będą chronić obecnie dostępne szczepionki - powiedział w niedzielę dr Anthony Fauci, doradca medyczny prezydenta USA. Przypomniał równocześnie, że jedynie masowe szczepienia mogą pomóc tego uniknąć.

Dr Anthony Fauci uważa, że możliwe jest tworzenie się coraz groźniejszych odmian koronawirusa. Jak podkreśla, żeby temu zapobiec, konieczne jest "przejęcie pełnej kontroli nad pandemią". Najlepszym sposobem na to są szczepienia.

Zobacz wideo PO poprze decyzję PiS? "Nie mamy zaufania do tego rządu, ale mamy do ekspertów"
Jeśli wirus będzie rozprzestrzeniał się bez przeszkód, to prawdopodobnie wcześniej czy później pojawi się wariant, który będzie jeszcze bardziej problematyczny niż Delta

- mówił Fauci w rozmowie ze stacją NBC.

Ekspert przytoczył statystyki, z których wynika, że w USA około 100 mln osób uprawionych do szczepień nie przyjęło żadnej dawki preparatu przeciw COVID-19. Fauci przypomniał, że szczepionki skutecznie chronią przed ciężkim przebiegiem choroby, hospitalizacją i śmiercią.

Pracownik medyczny pobiera próbki wymazu od dziecka podczas masowych testów na COVID-19 w bloku mieszkalnym w Wuhan w prowincji Hubei w środkowych Chinach. Chiny ogłosiły masowe testowanie na koronawirusa w Wuhan ponieważ wariant delta dotarł do ??miasta, w którym choroba została wykryta po raz pierwszy pod koniec 2019 roku Wariant Delta w USA: Gwałtowny wzrost ciężko chorych dzieci

Stany Zjednoczone zmagają się obecnie z gwałtownym nasileniem epidemii, spowodowanym wariantem Delta. Średnia dzienna liczba nowych przypadków wirusa COVID-19 w USA przekroczyła już 100 tys. W opinii doradcy medycznego prezydenta USA za tak duży wzrost liczby zakażeń odpowiadają osoby niezaszczepione.

Fauci o trzeciej dawce szczepionki: Będzie taka potrzeba szybciej lub później

Dr Anthony Fauci stwierdził, że osoby z zaburzeniami odporności, które są w trakcie chemioterapii, przeszły przeszczep lub przyjmują leki immunosupresyjne – powinny otrzymać trzecią dawkę szczepionki "tak szybko, jak to możliwe".

koronawirus (zdjęcie ilustracyjne) Belgia. Siedmiu seniorów zmarło po zakażeniu wariantem Kappa koronawirusa

Ekspert nie wyklucza, że konieczne będzie przyjęcie trzeciej dawki szczepionki również przez resztę populacji, by skutecznie ochronić się przed dalszymi konsekwencjami pandemii COVID -19. USA mają podjąć decyzję w tej sprawie do końca lata.

- Amerykanie, a zwłaszcza osoby starsze, prawdopodobnie będą musieli w przyszłości otrzymać kolejne szczepienie - powiedział.

Więcej o: