Kapitol apeluje ws. "lex TVN". "Stosunki Polski i USA są zagrożone"

Członkowie Izby Reprezentantów wystosowali oświadczenie ws. "lex TVN". USA ostrzega Polskę, że przyjęcie nowej ustawy o mediach będzie miało szkodliwy wpływ na inwestycje Amerykanów w naszym kraju. - Stosunki Polski i USA są zagrożone - twierdzi Mike Pompeo, były sekretarz stanu.

W piątek opublikowano oświadczenie członków Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, w którym wzywają  polskie władze do zagwarantowania "wolnych i niezależnych mediów oraz inwestycji USA w Polsce". Dokument jest reakcją na nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji tzw. lex TVN.

Zobacz wideo

Kongresmeni zaznaczają, że USA bacznie przygląda się kwestii odnowienia licencji dla stacji TVN. Zalecają Polsce stworzenie najlepszych warunków do zapewnienia ochrony niezależnych mediów.

"Jesteśmy zatem coraz bardziej zaniepokojeni trwającymi atakami na wolną prasę, niezależne sądownictwo i rządy prawa w Polsce" - napisali kongresmeni.

Mike Pompeo o lex TVN: Stosunki polski i USA są zagrożone

W TVN24 wystąpił były sekretarz stanu USA - Mike Pompeo. W rozmowie ze stacją skomentował list amerykańskich senatorów. Ocenił, że wprowadzenie prawa godzącego w amerykańskie interesy będzie miało szkodliwy wpływ na inwestycje USA w Polsce.- Stosunki polski i USA są zagrożone - mówił.

Siedziba TVN w WarszawieNieoficjalnie: PiS rozważa przyjęcie "lex TVN" z poprawkami szefa KRRiT

Polityk dodał, że liczy na "właściwą decyzję polskich władz". - Stawka jest tu naprawdę wysoka, USA inwestują w Polsce na gigantyczną skalę i to nie może się zmienić. Potrzebujemy polskich pomysłów, technologii, dobrych relacji handlowych - powiedział.

"Lex TVN". Nieoficjalnie: PiS rozważa przyjęcie ustawy z poprawkami szefa KRRiT

Prawo i Sprawiedliwość rozważa przyjęcie "lex TVN" z poprawkami szefa KRRiT Witolda Kołodziejskiego - wynika z ustaleń "Dziennika Gazety Prawnej". Jedna z poprawek zakłada, że wydłużenie koncesji TVN24 byłoby możliwe po zawarciu umowy rządowej z administracją Joe Bidena.

- Zapewne poprzemy propozycję, która pozwoli wydłużyć proces koncesyjny dla TVN o pół roku. To da czas KRRiT na podjęcie decyzji, ale także Amerykanom na dostosowanie się do polskiego prawa - twierdzi rozmówca gazety z PiS. 

CMWP Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za zmianami w ustawie medialnejCMWP Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za zmianami w ustawie medialnej

Dziennik podaje, że w grę wchodzi także druga zmiana, która - jak czytamy - zakłada, że "że KRRiT może udzielić koncesji firmie, której właścicielem jest państwo spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, o ile polski rząd zawarł z nim stosowną umowę". 

W artykule podkreślono, że w takiej sytuacji, aby wydłużyć koncesję dla TVN24, Polska musiałaby zawrzeć rządową umową z administracją Joe Bidena.

Przypomnijmy, że wniesiony w lipcu przez grupę posłów PiS projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji zakłada zmianę art. 35. W obecnej formie ten artykuł zakłada, że koncesja może być udzielona podmiotowi zagranicznemu, którego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego. 

Więcej o: