Włochy. Od piątku obowiązują przepustki COVID-19 przy wstępie do barów, restauracji, kin czy muzeów

We Włoszech w piątek (6 sierpnia) wchodzi w życie obowiązek przepustki COVID-19 przy wejściu do lokali gastronomicznych w zamkniętych pomieszczeniach, obiektów sportowych, placówek kultury. Wymóg dotyczy też setek tysięcy przebywających na wakacjach zagranicznych turystów.

Przepustkę COVID-19, czyli Green Pass wystawioną na podstawie zaświadczenia o szczepieniu, wyleczeniu z zakażenia lub negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa w ostatnich 48 godzinach, będą musieli okazywać wszyscy w wieku powyżej 12 lat.

Zobacz wideo Jak koronawirus wpłynie na gospodarkę Polski? Marcin Petrykowski z S&P o perspektywach w dobie pandemii i nie tylko [OKO NA ŚWIAT]

We Włoszech od 6 sierpnia obowiązuje przepustka COVID-19

Rząd Mario Draghiego przygotował przepisy w tej sprawie pod koniec lipca, gdy kraj stał w obliczu groźby czwartej fali pandemii wywołanej przez wariant Delta. Przepustka wchodzi w życie w momencie, gdy czwarta fala jest już faktem i zarazem w szczycie sezonu turystycznego. Szczepienia zakończyło 62 proc. ludności. Zgodnie z dekretem w białej strefie, w jakiej są obecnie całe Włochy, przepustkę otrzymuje się po pierwszej dawce szczepionki i ma ona ważność przez dziewięć miesięcy.

Szczepienie we Włoszech / zdjęcie ilustracyjne Włochy. Tysiące osób bez przepustek COVID-19, bo zaszczepiły się poza UE

Gdzie trzeba będzie okazać przepustkę COVID-19? 

Przepustkę można okazać w wersji cyfrowej lub w formie zaświadczenia na papierze. Tylko ich posiadacze mogą od piątku 6 sierpnia wejść do barów, restauracji, cukierni, lodziarni i innych lokali gastronomicznych w zamkniętych pomieszczeniach. Bez Green Pass można będzie wypić kawę przy barze. W zamkniętych lokalach przy stole może usiąść nie więcej niż sześć osób. W regionie, który zostanie później oznaczony żółtą strefą podniesionych restrykcji, lokale w zamkniętych pomieszczeniach będą obsługiwać przy stolikach tylko do godziny 18.

Ponadto na liście miejsc dostępnych po okazaniu tego dokumentu są: baseny, siłownie, ośrodki fitness, hale sportowe. Green Pass trzeba będzie okazać także przy wejściu do muzeów, zabytków, teatrów, kin, do ośrodków kultury, na wystawy, zjazdy i kongresy, do term, parków rozrywki, na imprezy targowe, do salonów gier, kasyn i zakładów bukmacherskich. Już wcześniej wprowadzony został nakaz przepustek dla uczestników wesel.

Kara za brak przepustki w miejscach, gdzie jest ona wymagana, wynosić będzie do 400 euro. W przypadku lokali gastronomicznych i innych placówek, które obejmuje obowiązek ich kontroli za naruszenie przepisów grożą kary administracyjne - nakaz zamknięcia od jednego do dziesięciu dni.

Pożary w Pescarze Pożar trawi południową część Pescary. "Dramatyczne sceny"

Rząd chce wprowadzić przepustki dla nauczycieli  

Włoski rząd chce też wprowadzić obowiązek posiadania przepustki COVID-19 dla nauczycieli i całego personelu szkół wszystkich szczebli i uczelni. Decyzja w tej sprawie oczekiwana jest w najbliższym czasie. Nadzwyczajny komisarz do spraw pandemii generał Francesco Figliuolo zwrócił się do władz regionów o przekazanie informacji o tym, ilu nauczycieli nie zostało zaszczepionych.

Od września przepustki mają zostać rozszerzone na samoloty, pociągi i statki. Przepisy w obecnym kształcie o obowiązku przepustki popiera dwie trzecie Włochów - wynika z sondaży. Wymóg ten jest też powodem protestów. Na ulicach włoskich miast trwały one kilka dni. Manifestowali między innymi przedstawiciele branży gastronomicznej, którzy obawiają się spadku liczby klientów. Złagodzenia przepisów domagają się politycy koalicyjnej Ligi, którzy uważają je za zbyt surowe i szkodliwe w sezonie turystycznym.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP).

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: