Kolejne państwo notuje rekordowo wysoką temperaturę. W Meksyku termometry pokazały 50,4 stopnia

W Meksyku odnotowano rekordową sierpniową temperaturę. We wtorek wyniosła 50,4 stopnie Celsjusza. Eksperci twierdzą, że na zmiany klimatu może mieć wpływ metan jako produkt uboczny przemysłu naftowego i gazowego.

Szkocki meteorolog Scott Duncan napisał na Twitterze, że temperatura 50,4 stopnie Celsjusza odnotowana w tym roku, pobiła zeszłoroczny rekord, który wyniósł 50,2 stopnie.

Zobacz wideo Świat już odczuwa zmiany klimatu. Tymczasem Unia Europejska podejmuje kolejne działania

Zmiany klimatyczne w Meksyku. Winny jest m.in. metan

W Meksyku, tak jak i wielu innych krajach na świecie, coraz bardziej są odczuwalne skutki zmian klimatycznych. Jednym z czynników, który je napędza, jest metan jako produkt uboczny przemysłu naftowego i gazowego. Jest głównym składnikiem gazu ziemnego i - jeśli zostanie wychwycony - może być wykorzystany jako paliwo do elektrowni i do celów domowych.

Turcja walczy z pożaramiTurcja. Pożar otoczył elektrociepłownię. Erdogan obwinia władze gminy

Daniel Zavala, starszy naukowiec specjalizujący się w emisji metanu z globalnego systemu naftowego i gazowego w Environmental Defense Fund (EDF) w Stanach Zjednoczonych, od dawna bada emisję metanu w Meksyku. Powiedział, że dane satelitarne pokazują, że około 4,7 proc. gazu produkowanego w kraju jest uwalniane do atmosfery. - Obcięcie tej emisji o połowę przyniosłoby takie same korzyści klimatyczne w ciągu 20 lat, jak usunięcie jednej trzeciej wszystkich samochodów osobowych w kraju - powiedział Agencji Reutera Zavala.

Dolina Śmierci. W sierpniu odnotowano najwyższą temperaturę w dziejach meteorologii

Z upałami mierzą się również Stany Zjednoczone. W niedzielę 11 lipca 2021 roku w kalifornijskiej Dolinie Śmierci odnotowano rekordową temperaturę 56 stopni Celsjusza. Zdaniem niektórych naukowców była to najwyższa temperatura w historii meteorologii, choć Narodowa Służba Pogodowa Stanów Zjednoczonych nie podziela tej opinii przytaczając 10 lipca 1913 roku - przypomina weather.com. Termometry miały wówczas wskazywać 56,7 stopni Celsjusza. Na pewno jednak 11 lipca 2021 roku będzie jednym z najgorętszych dni w historii.

IMGW wydał ostrzeżenia I, II i III stopnia przed intensywnymi opadami deszczu i burzamiPogoda. Ostrzeżenia IMGW przed intensywnymi opadami do 100 mm

Więcej o: