Bangladesz. Piorun uderzył w grupę gości weselnych. Zginęło 17 osób

W Bangladeszu piorun uderzył w grupę gości weselnych, którzy wraz z panem młodym płynęli do domu jego przyszłej żony. "Mamy informacje o 17 osobach, które zmarły, oraz kilkunastu innych, przyjętych do szpitala" - powiedział funkcjonariusz policji Farid Hossain. Groźne wyładowania zdarzają się w tym kraju coraz częściej, zabijając przy tym wielu ludzi.

Co najmniej 17 weselników zginęło, a kolejnych 12 zostało ciężko rannych w wyniku uderzenia pioruna na brzegu rzeki Padma w dystrykcie Chapainawabganj w Bangladeszu. Tragedia wydarzyła się w środę, w momencie, gdy grupa prawie 40 gości weselnych, wraz z panem młodym, opuszczała łodzie, by schronić się przed burzą. Celem ich podróży był dom panny młodej.

Zobacz wideo Trudna sytuacja dziewczynek w Indiach. Tysiące umierają

Sakib Al-Rabby, urzędnik samorządowy, przekazał, że wśród poszkodowanych weselników nie było panny młodej. Obrażenia odniósł jednak jej przyszły mąż.

17-letnia Neha Paswan została zabita ze względu na swój strójIndie. Rodzina zabiła 17-latkę za noszenie jeansów. Krewni okładali ją kijami

Bangladesz. Władze uznały uderzenia piorunów za klęskę żywiołową

Jak co roku o tej porze, w Azji Południowo-Wschodniej trwa sezon monsunowy, a więc czas występowania intensywnych opadów deszczu oraz burz z porywistym wiatrem. Monsun ma kluczowe znaczenie dla uzupełnienia zasobów wody, ale powoduje także zniszczenia w całym regionie. Okres ten przypada od czerwca do września. Każdego roku życie w tym nizinnym i gęsto zaludnionym kraju tracą wtedy setki ludzi. Ofiarami niebezpiecznych zjawisk pogodowych są najczęściej pracujący w polu rolnicy.

Zdaniem ekspertów, na których powołuje się The Guardian, powodem częstych śmiertelnych uderzeń piorunów w Bangladeszu są zanieczyszczone powietrze, zmiany klimatyczne oraz problem wylesiania - brakuje wysokich drzew, które przyciągałyby pioruny.

W 2016 roku władze Bangladeszu ogłosiły, że uderzenia piorunów są klęską żywiołową. Decyzję tę podjęto po tym, jak w maju tamtego roku od uderzeń błyskawic zginęło 200 osób, w tym aż 82 jednego dnia.

Turcja walczy z pożaramiTurcja. Pożar otoczył elektrociepłownię. Erdogan obwinia władze gminy

Więcej o: