Turcja. Pożar otoczył elektrociepłownię. Prezydent Erdogan obwinia władze gminy

Pożary lasów szalejące na południowym zachodzie Turcji dotarły w środę do elektrociepłowni węglowej Kemerkoy koło miasta Milas na Morzem Egejskim. Ludzie zamieszkujący okoliczne osiedla zostali ewakuowani. Jest ryzyko, że ogień rozprzestrzeni się na tysiące ton składowanego tam węgla. Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan, obwinił o pożary władze gminy.

Ewakuowano również cały personel elektrociepłowni, a następnie usunięto z jej terenu materiały łatwopalne i wybuchowe.

Turcja. Pożar dotarł do elektrociepłowni. Wozy strażackie są w gotowości

Lokalni urzędnicy poinformowali, że zbiorniki wodoru używane do chłodzenia budynków zostały opróżnione i napełnione wodą. Na terenie elektrociepłowni postawiono cysterny z wodą i wozy strażackie w stanie gotowości na wypadek, gdyby pożar rozprzestrzenił się dalej, w kierunku głównego budynku - pisze "Al Jazeera".  Burmistrz gminy miejskiej Mugla Osman Gurun ostrzegł, że ogień może rozprzestrzenić się na tysiące ton węgla, które są tam składowane.

Pożary w GrecjiPożary w Grecji. Ewakuacje z wyspy. "Toczymy tytaniczną bitwę"

Burmistrz miasta Milas, Muhammet Tokat, opublikował na swoim koncie na Twitterze zdjęcia, na których widać płomienie otaczające budynek elektrociepłowni.

Turcja. Recep Tayyip Erdogan obwinia o pożar władze gminy

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan udzielił wywiadu telewizyjnego na żywo niedługo po tym, jak rozpoczęła się ewakuacja zakładu. - Elektrowni grozi spalenie - powiedział Erdogan i dodał, że gdyby nie potężny wiatr, ogień byłoby łatwiej opanować.

Prezydent obwinił o pożar władze gminy. - Odpowiedzialność za takie pożary w obszarach miejskich spoczywa na gminach metropolitalnych - powiedział cytowany przez t24.com.tr w transmisji na żywo. Skomentował to Osman Gurun, burmistrz gminy miejskiej Mugla. - Bardzo mi przykro, że prezydent obwinia nas o pożar. Moglibyśmy być winni, gdyby pożar rozprzestrzenił się z miasta do lasu. Ale przecież ogień rozprzestrzenia się z lasu w stronę osiedli mieszkalnych. Las nie jest naszą odpowiedzialnością, ale wciąż pracujemy [nad opanowaniem ognia - red.] - powiedział.

IMGW wydał ostrzeżenia I, II i III stopnia przed intensywnymi opadami deszczu i burzamiPogoda. Ostrzeżenia IMGW przed intensywnymi opadami do 100 mm

51 helikopterów i 20 samolotów jest zaangażowanych w operacje gaszenia ognia w kraju. W ciągu ostatnich ośmiu dni wybuchło 187 pożarów - pisze "Al Jazeera". Pożary na południowym zachodzie Turcji wywołała wysoka temperatura, przekraczająca 40 stopni Celsjusza oraz przewlekła susza w regionie. Zginęło co najmniej osiem osób, a kilkaset zostało rannych. Ogień strawił 136 tys. hektarów lasów.

Zobacz wideo Pożary składowisk odpadów. Polska stała się śmietnikiem Europy?
Więcej o: