USA. Policjant, który bronił Kapitolu w dniu zamieszek, popełnił samobójstwo. To czwarty taki przypadek

Nie żyje kolejny policjant, który brał udział w zabezpieczeniu Kapitolu w dniu zamieszek 6 stycznia 2021 r. Mężczyzna popełnił samobójstwo. Amerykańskie media wskazują, że to czwarty funkcjonariusz biorący udział w akcji obrony gmachu Kongresu USA, który dokonał zamachu na własne życie.

Kyle DeFreytag zmarł 10 lipca, ale amerykańskie media dopiero teraz podają informacje na temat jego śmierci. Mężczyzna był mieszkańcem stanu Pensylwania, w waszyngtońskiej policji służył od pięciu lat. W dniu zamieszek został skierowany do egzekwowania godziny policyjnej, wprowadzonej po tym, gdy zwolennicy ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa wtargnęli na Kapitol. Pogrzeb DeFreytaga odbył się w miniony weekend. Jego rodzina nie potwierdziła, że przyczyną targnięcia się na własne życie były zamieszki. 

Zobacz wideo Zwolennicy Trumpa wtargnęli do Kapitolu

USA. Nie żyje Kyle DeFreytag i Gunther Hashida. "Ostatnie kilka miesięcy to czas smutku i straty" 

Na początku tygodnia waszyngtońska policja poinformowała o śmierci Gunthera Hashidy, członka zespołu reagowania kryzysowego w wydziale operacji specjalnych. Mężczyzna także brał udział w zabezpieczaniu Kapitolu w dniu zamieszek. Hashida popełnił samobójstwo 29 lipca, osierocił trójkę dzieci. Rodzina Hashidy, która założyła na stronie GoFundMe zbiórkę pieniędzy, określiła go jako "oddanego i kochającego męża i ojca", który "pracował, by służyć i chronić społeczeństwo". 

Kryscina CimanouskaKryscina Cimanouska nie przyleciała do Polski

Nancy Pelosi, przewodnicząca Izby Reprezentantów, podkreśliła w oświadczeniu, że "utrata oficerów, którzy tamtego dnia bronili naszej demokracji, jest druzgocąca, a każde stracone życie jest tragedią, którą Ameryka głęboko opłakuje" Pelosi określiła Hashida i Defreytaga mianem bohaterów, którzy z narażeniem życia ratowali Kapitol, społeczność Kongresu oraz amerykańską demokrację.  

Do śmierci policjantów odniósł się również Steny Hoyer, lider demokratycznej większości w Izbie Reprezentantów. "Po usłyszeniu tragicznych wieści na temat oficera Gunthera Hashidy dowiadujemy się teraz, że inny z jego kolegów, który również zareagował na atak z 6 stycznia, oficer Kyle DeFreytag, zmarł" - czytamy w oświadczeniu. 

"Ostatnie kilka miesięcy to czas smutku i straty - nie tylko dla organów ścigania, które broniły Kapitolu, ale także dla narodu głęboko zasmuconego wiadomościami o tych odważnych oficerach i bólu, którego doświadczają oni i ich rodziny" - czytamy dalej. 

USA. Czterech policjantów, którzy bronili Kapitolu, popełniło samobójstwo 

Amerykańskie media zwracają uwagę, że już czterech funkcjonariuszy biorących udział w obronie Kapitolu 6 stycznia 2021 r. popełniło samobójstwo. Wcześniej na własne życie targnął się Jeffrey Smith, policjant z 12-letnim stażem, oraz Howard Liebengood, który służył w policji od 16 lat. Szturm na Kapitol w Waszyngtonie wywołał oburzenie zarówno w USA, jak i w środowisku międzynarodowym.

6 stycznia tysiące zwolenników Donalda Trumpa wdarło się na teren Kapitolu, gdzie odbywały się obrady, w wyniku których miało zostać zatwierdzone zwycięstwo Joe Bidena w wyborach prezydenckich. Uczestnicy zamieszek dopuścili się aktów wandalizmu i rabunku, a obrady przerwano. W wyniku zamieszek zginęło pięć osób. FBI uznało ten czyn za akt krajowego terroryzmu. 

Skutki wybuchu w BejrucieW Bejrucie "miesiącami dziesiątki tysięcy rodzin nie miało gdzie mieszkać"

Więcej o: