Brytyjczycy o "potencjalnym porwaniu" tankowca u wybrzeży ZEA. Nieoficjalnie: Uzbrojone osoby na pokładzie

Służby Wielkiej Brytanii podają, że u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich doszło do "potencjalnego porwania" statku. Media informują nieoficjalnie, że na pokład weszło osiem lub dziewięć uzbrojonych osób.

Informację o zdarzeniu przekazał urząd Maritime Trade Operations, podległe Ministerstwu Obrony Wielkiej Brytanii. Według instytucji do "potencjalnego porwania" statku doszło ok. 100 kilometrów na wschód od Fudżajry. 

Zobacz wideo Dlaczego upieramy się, by przewozić towary statkami?

Wielka Brytania o "potencjalnym porwaniu" tankowca

"Grupa ośmiu lub dziewięciu uzbrojonych osób prawdopodobnie weszła na pokład statku o nazwie Asphalt Princess" - podaje Sky News, powołując się na swojego informatora w służbach. Według źródeł stacji, "to było nieautoryzowane wejście na pokład w Zatoce Omańskiej". Choć na razie nic nie wskazuje na powiązania maszyny z Wielką Brytanią, brytyjskie MSZ bada zdarzenie. Tankowiec prawdopodobnie płynął pod banderą Panamy. 

Agencja AP informowała wcześniej, że kilka innych jednostek zgłosiło utratę możliwości sterowania. Jak czytamy w Sky News, do sprawy odniosło się już Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iranu. "Informacje o kolejnych incydentach tworzących zagrożenie dla bezpieczeństwa statków w Zatoce Perskiej i Zatoce Omańskiej są bardzo podejrzane" - stwierdzono w komunikacie. Jednocześnie rzecznik resortu ostrzełg przed tworzeniem "fałszywej atmosfery", która może zaszkodzić Teheranowi. 

Marian BanaśBanaś komentuje słowa Tuska o "świadku koronnym". "Mam bardzo dużą wiedzę"

Więcej o: