Rosja. Opozycjonistka Lubow Sobol skazana za "podżeganie do przestępstwa". Współpracowała z Nawalnym

Sąd Preobrażenski w Moskwie skazał Lubow Sobol, bliską współpracowniczkę Aleksieja Nawalnego, na 1,5 roku ograniczenia wolności. Aktywistka ma odpowiedzieć za naruszenie przepisów sanitarnych podczas demonstracji, która odbyła się 23 stycznia w Moskwie.

"We wtorek moskiewski sąd rejonowy Preobrażenski uznał  Lubow Sobol winną 'podżegania do naruszeń przepisów sanitarnych' na nieautoryzowanym wiecu" - poinformował "The Moscow Times".

Zobacz wideo Co czeka Nawalnego? „Póki co nie będzie szczęśliwego zakończenia"

Lubow Sobol skazana. Została uznana za winną podżegania do przestępstwa

O wyroku skazującym Lubow Sobol poinformował na Twitterze jej adwokat Włodzimierz Woronin. "Kochani, Lubow Sobol została uznana za winną podżegania do przestępstwa na podstawie części 1 art. 236 Kodeksu Karnego. Kara: ograniczenie wolności na okres półtora roku. Nie może wychodzić z domu w godz. 22-6 rano, nie może chodzić na imprezy masowe, opuszczać Moskwy i obwodu moskiewskiego. Musi stawiać się na inspekcję trzy razy w miesiącu" - napisał na Twitterze.

Rosyjscy żołnierze witani chlebem i solą po przybyciu na Białoruś w związku z ćwiczeniami Zapad-21 Zapad-21, Rosja szykuje wielkie manewry u granic Polski

Jak podaje BBC, w czasie ogłoszenia wyroku sądu, Lubow Sobol została usunięta z sali za próbę transmitowania odczytania wyroku w mediach społecznościowych. Po wyroku powiedziała również, że ograniczenie jej wolności będzie kontrolowane za pomocą bransoletki na nodze i specjalnego urządzenia - informuje PAP.

Lubow Sobol. Kim jest aktywistka współpracująca z Aleksiejem Nawalnym?

Lubow Sobol to współpracowniczka Aleksieja Nawalnego. Zdaniem śledczych, Sobol rzekomo przyczyniła się do wzrostu liczby zakażeń koronawirusem, gdyż wraz z innymi opozycjonistami nawoływała do udziału w protestach w sprawie Nawalnego. Zdaniem śledczych "ignorowali oni normy sanitarne", co mogło prowadzić do "rozprzestrzeniania się masowych chorób" - podaje BBC.

Metro w Moskwie Rosja. 2 lata kolonii karnej dla blogera, który w metrze udawał chorego na COVID-19

Protesty w obronie Nawalnego odbyły się w całej Rosji na przełomie stycznia i lutego - i zgodnie z zarządzeniem burmistrza Moskwy, nie były wówczas dozwolone. Za naruszenie norm epidemiologicznych w czasie protestów przed rosyjski sąd trafiło również dziewięć innych osób. Byli to m.in. brat opozycjonisty Oleg Nawalny, dawny koordynator sztabu Nawalnego w Moskwie Oleg Stiepanow, rzeczniczka opozycjonisty Kira Jarmysz, uczestniczka punkrockowej grupy Pussy Riot Maria Alochina, szefowa związku zawodowego Związek Lekarzy Anastazja Wasiljewa, pracownik FBK Nikołaj Laskin oraz niezależni radni ze stolicy Rosji.

Więcej o: