Czechy. Kolejne nieszczęście w bocianiej rodzinie, której losy śledzą tysiące osób. "Opuścił nas wojownik"

Nie żyje jeden z młodych bocianów mieszkających w Czechach w miejscowości Mladé Buky, które samotnie wychowuje ojciec. Ptak spadł z linii wysokiego napięcia. Bociani tata wychowuje już tylko dwoje młodych. Życie bocianiej rodziny codziennie śledzi kilka tysięcy internautów.

Internauci mogą śledzić życie bocianiej rodziny na YouTubie, gdzie całodobowo transmitowany jest obraz z kamery zamontowanej nad gniazdem ptaków. Samotny bociani ojciec wychowywał trójkę młodych - Pankrácego, Servácego i Bonifacego. Wszystkie bociany opuściły gniazdo jeszcze w połowie lipca, jednak niedawno doszło do wypadku, w wyniku którego zginął jeden z nich - Bonifacy.

Zobacz wideo Skąd do nas wracają bociany?

Czechy. Nie żyje pisklę wychowywane przez bocianiego tatę. Zginął tak, jak jego matka

Do wypadku Bonifacego doszło w czeskiej miejscowości Mladé Buky w regionie Trutnov. 29 lipca ptak opuścił gniazdo i wylądował na przewodach wysokiego napięcia, a następnie spadł z wysokości. Zwierzę zmarło po upadku. 

"Przyjaciele, z bólem serca i łzami w oczach, z przykrością informuję, że opuścił nas dzisiaj nasz ukochany bocian wojownik Bonifacy, CE885. Wydarzył się wypadek śmiertelny na przewodach wysokiego napięcia. Zginął podobnie jak jego matka" - poinformowali w opisie transmisji Šándor Havrán i Jirí Zeman.

 

Bonifacym oraz pozostałymi bocianami opiekował się ich ojciec - Bukácek, który 23 maja został samotnym rodzicem po tym, jak matka piskląt - Barunka, spadła z linii wysokiego napięcia. Wcześniej w Gazeta.pl pisaliśmy także o innym dramacie w bocianiej rodzinie. Ojciec bocianów wyrzucił z gniazda najsłabsze pisklę. "Nie można się na niego gniewać, wie, że jest sam i stara się zapewnić przetrwanie przynajmniej części swoich dzieci" - napisali w opisie transmisji Šándor Havrán i Jirí Zeman, którzy pomagają ptakom. Eksperci informują, że wyrzucanie piskląt z gniazda przez bociany jest normalnym zjawiskiem.

Znicze po wypadku na przystanku autobusowym przy ul. Mickiewicza w Katowicach, 31 lipca 2021 r. Katowice. Śmiertelne potrącenie 19-latki. Podano wyniki sekcji zwłok

Bociania stolica w Polsce. "Tam też jest taki bociani tata"

Okazuje się, że wychowywanie piskląt bociana przez samego ojca nie jest takie rzadkie - we wsi Żywkowo w Polsce też jest taki bociani tata. Żywkowo (woj. warmińsko-mazurskie) bywa nazywane stolicą bocianów. W wiosce znajdują się 44 pary bocianów, które mają łącznie 55 piskląt. Gniazda ptaków znajdują się na dachach, słupach oraz drzewach - jest ich w sumie ponad 50. Zazwyczaj zajętych jest od 35 do 40 z nich, jednak zdarzają się lata, w których bociany zajmują wszystkie gniazda.

Żywkowo - bociania stolicaŻywkowo - bociania stolica fot. Sylwia Preiss Gazeta.pl

Szczepienie przeciw COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne) Japonia. Wariant Lambda bardzo odporny na szczepionki. Naukowcy ostrzegają

Więcej o: