60. urodziny Baracka Obamy. Na imprezie byłego prezydenta ma być 700 osób. Czy będą w maseczkach?

Były prezydent USA Barack Obama będzie świętował swoje 60. urodziny w towarzystwie niemal 500 gości oraz 200 pracowników obsługi - donosi portal Axios. Eksperci przestrzegają przed organizacją dużych imprez w związku z rozprzestrzeniającym się wariantem Delta, dlatego podczas wydarzenia mają obowiązywać specjalne wytyczne sanitarne.

Z informacji portalu Axios wynika, że w najbliższy weekend w posiadłości na wyspie Martha's Vineyard w stanie Massachussetts kupionej przez rodzinę Obamów w 2019 r., odbędzie się impreza urodzinowa byłego prezydenta Baracka Obamy z okazji jego 60. urodzin. 

Zobacz wideo Niespodziewane telefony od Baracka Obamy do wyborców Bidena

60. urodziny Baracka Obamy. Na imprezie będzie niemal 700 osób 

Według informatora portalu na przyjęciu ma pojawić się ok. 475 gości, w tym przyjaciele, rodzina czy byli doradcy, a także ponad 200 pracowników. Wśród przybyłych ma znaleźć się m.in. Steven Spielberg. Wcześniej donoszono, że na imprezie zagra zespół Pearl Jam, jednak informacja okazała się nieprawdziwa. 

Na miejscu nie zjawi się natomiast obecny prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Rzecznik Białego Domu przekazał, że prezydent nie może się jednak doczekać, aby wkrótce wspólnie z byłym prezydentem odpowiednio uczcić to wydarzenie w Białym Domu. 

Andrzej DudaZapytaliśmy KPRP, czy Andrzej Duda odpowie senatorom USA. "Analiza wniosku"

Urodziny Baracka Obamy. Jakie wytyczne będą obowiązywać? 

W obawie o bezpieczeństwo gości organizatorzy przyjęcia mieli wyznaczyć specjalną osobę, która zadba o przygotowanie wydarzenia pod kątem sanitarnym. 

Jak zauważał portal, temat bankietu został poruszony w związku z niedzielnym wywiadem dyrektora Narodowych Instytutów Zdrowia Francisa Collinsa dla CNN, w którym przestrzegał przed organizacją dużych imprez w momencie, gdy kraj powoli zaczyna ogarniać kolejna fala epidemii. Jak mówił, w przypadku organizacji małych imprez z udziałem 6-8 osób, które są w pełni zaszczepione, noszenie maseczek nie jest konieczne. Jeśli mowa jednak o większych wydarzeniach, powinniśmy zasłonić usta i nos, ponieważ nigdy nie można mieć pewności co do stanu szczepień ludzi - dodał. 

Szpital w Nowym Jorku w USA (zdjęcie ilustracyjne)USA. Lekarze zaniepokojeni nietypową falą infekcji wirusem RSV

Media zwróciły również uwagę na przypadek ogniska zakażeń, który został opisany przez Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC). Mowa o świętowaniu amerykańskiego Dnia Niepodległości 4 lipca. Na Cape Cod zgromadziło się ponad 60 tysięcy osób, większość z nich nie miała maseczek. W związku z tym ponad 900 osób zakaziło się koronawirusem, ale z uwagi na to, że większość z nich była zaszczepiona, do szpitala trafiło tylko siedem. 

Podczas imprezy urodzinowej Baracka Obamy mają obowiązywać specjalne środki bezpieczeństwa - bankiet odbędzie się na świeżym powietrzu. Dodatkowo, według informacji portalu, każdy z gości ma także przedstawić negatywny wynik testu na obecność COVID-19 w określonym przedziale czasowym przed samym wydarzeniem. 

Miejscowy wskaźnik zakażeń na wyspie Martha's Vineyard do tej pory był na niskim poziomie, dlatego według wytycznych CDC nie wymaga się tam noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Nie wiadomo, czy mimo wytycznych, goście zostaną do tego zobowiązani. 

Więcej o: