Ambasador RP w Japonii: Cimanouska ma się dobrze. W środę przyleci do Polski

Ambasador Polski w Japonii Paweł Milewski poinformował, że rozmawiał w swoim biurze z białoruską biegaczką Krysciną Cimanouską, która za krytykę krajowej organizacji miała zostać siłą odesłana do domu. Sportsmenka w poniedziałek otrzymała polską wizę humanitarną, a według Białoruskiej Fundacji Solidarności Sportowej już w środę przyleci do naszego kraju.

"Ma się dobrze i dziękuje nam wszystkim za wyciągnięcie pomocnej dłoni przeciwko tym, którzy nie życzą jej dobrze. To świetne uczucie dla dyplomaty, który próbuje pomóc komuś, kto pilnie potrzebuje wsparcia" - napisał w mediach społecznościowych ambasador RP w Tokio.

Reprezentantka Białorusi Kryscina Cimanouska została wycofana z udziału w igrzyskach olimpijskich po tym, jak skrytykowała białoruskich działaczy sportowych. Władze chciały ją odesłać z Japonii do kraju. Białoruski Komitet Olimpijski twierdzi, że decyzję w sprawie lekkoatletki podjęto na podstawie badań lekarskich w związku z jej "emocjonalnym i psychicznym stanem". Cimanouska poinformowała, że nie była badana przez lekarzy.

Zobacz wideo Biedroń o sankcjach dla Białorusi: Na razie nadal jest jeden do zera dla Putina i Łukaszenki

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz poinformował w poniedziałek, że Kryscina Cimanouska otrzymała od Polski wizę humanitarną. Zaznaczył, że biegaczka jest obecnie pod opieką polskich dyplomatów w ambasadzie w Tokio, a także zapewnił, że w najbliższym czasie lekkoatletka wyleci do naszego kraju.

Kryscina Cimanouska w środę ma być w Polsce

Marcin Przydacz dodał, że Kryscina Cimanouska wyraziła chęć przyjechania do Polski. Podkreślił, że sportsmenka ma już do tego prawo i wskazał, że polscy dyplomaci pomagają jej ten przyjazd zorganizować.

Kryscina Cimanouska Kryscina Cimanouska w środę ma być w Polsce. Białorusini szykują powitanie

"Kryscina Cimanouska otrzymała już wizę humanitarną. W środę ma przylecieć do Warszawy! Spotkajmy Kryscinę razem z Białorusinami Warszawy na lotnisku!" - czytamy w internetowym wpisie fundacji Białoruski Dom.

Decyzję polskich władz o przyznaniu sportsmence wizy pochwala Unia Europejska. Wspólnota potępiła przy tym próbę przymusowego wywiezienia biegaczki z Tokio do kraju, podjętą przez członków białoruskiej reprezentacji olimpijskiej.

- Unia Europejska z zadowoleniem przyjęła decyzję Polski o przyznaniu wizy humanitarnej białoruskiej lekkoatletce Kryscinie Cimanouskiej - przekazała w poniedziałek rzeczniczka wysokiego przedstawiciela Unii ds. zagranicznych Josepa Borrella, Nabila Massrali.

Kryscina Cimanouska Białoruska biegaczka odmówiła powrotu do kraju. MSZ oferuje pomoc

Unijna dyplomacja podkreśla, że sprawa jest dowodem brutalności reżimu Aleksandra Łukaszenki, który represjonuje "wszystkie grupy białoruskiego społeczeństwa, w tym sportowców" i nie szanuje olimpijskiego rozejmu. Wyraziła również całkowitą solidarność z Krysciną Cimanouską i pochwaliła wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej, które zaoferowały jej wsparcie.

Więcej o: