Kryscina Cimanouska w środę ma być w Polsce. Białorusini szykują powitanie. "Spotkajmy się na lotnisku!"

Kryscina Cimanouska w środę ma przylecieć do Warszawy - poinformowała na Twitterze Fundacja "Białoruski Dom". "Spotkajmy Kryscinę razem z Białorusinami na lotnisku!" - czytamy we wpisie fundacji. Przyznanie przez Polskę wizy białoruskiej lekkoatletce z zadowoleniem przyjęła Unia Europejska

"Kryscina Cimanouska otrzymała już wizę humanitarną. W środę ma przylecieć do Warszawy! Spotkajmy Kryscinę razem z Białorusinami Warszawy na lotnisku!" - czytamy we wpisie fundacji Białoruski Dom. 

Wcześniej wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz poinformował, że Kryscina Cimanouska otrzymała od Polski wizę humanitarną. Zaznaczył, że biegaczka jest obecnie pod opieką polskich dyplomatów w ambasadzie w Tokio.

Zobacz wideo Bartosz Bielenia przez minutę krzyczał z mównicy w Parlamencie Europejskim. Tak odbierał nagrodę dla "Bożego Ciała"

Marcin Przydacz dodał, że Kryscina Cimanouska wyraziła chęć przyjechania do Polski. Podkreślił, że sportsmenka ma już do tego prawo i wskazał, że polscy dyplomaci pomagają jej ten przyjazd zorganizować.

Wiza dla Krysciny Cimanouskiej. UE przyjęła decyzję "z zadowoleniem"

Kryscina Cimanouska została wycofana z udziału w Igrzyskach Olimpijskich po tym, jak skrytykowała białoruskich działaczy sportowych. Władze chciały ją odesłać z Japonii do kraju. Białoruski Komitet Olimpijski twierdzi, że decyzję w sprawie lekkoatletki podjęto na podstawie badań lekarskich w związku z jej "emocjonalnym i psychicznym stanem". Cimanouska poinformowała, że nie była badana przez lekarzy.

Wypadek - zdjęcie ilustracyjne Zderzenie busa z autem osobowym na obwodnicy Gryfic. Nie żyje jedna osoba

Decyzję polskich władz o przyznaniu sportsmence wizy pochwala Unia Europejska. Wspólnota potępiła przy tym próbę przymusowego wywiezienia biegaczki z Tokio do kraju przez członków białoruskiej reprezentacji olimpijskiej. Unijna dyplomacja podkreśla, że sprawa jest dowodem brutalności reżimu Aleksandra Łukaszenki, który represjonuje "wszystkie grupy białoruskiego społeczeństwa w tym sportowców" i nie szanuje olimpijskiego rozejmu. Wyraziła również całkowitą solidarność z Krysciną Cimanouską i pochwaliła wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej, które zaoferowały jej wsparcie.

- Z zadowoleniem przyjęliśmy fakt, że otrzyma od Polski wizę humanitarną - powiedziała Nabila Massrali, rzeczniczka unijnego przedstawiciela do spraw polityki zagranicznej Josepa Borrella.

Kryscina Cimanouska odwołała się od decyzji Białoruskiego Komitetu Olimpijskiego o wycofaniu jej z Igrzysk do Sportowego Trybunału Arbitrażowego. Nie uzyskała jednak zgody sądu na start w kwalifikacjach do finału biegu na 200 metrów.

ks.Dariusz Oko Niemiecki dziennik o ukaraniu ks. Oko: To ważny sygnał dla wielu Polaków

Więcej o: