Włochy próbują zachęcać do szczepień. Wśród nagród... sos pomidorowy

Włochy starają się przekonać jak największą liczbę osób do zaszczepienia przeciw COVID-19. Nagrody przybierają nieraz zaskakującą formę. Darmowa wejściówka na basen i plażę, pieniądze, ale również sos pomidorowy - to niektóre z zachęt do zaszczepienia, które pojawiają się na Półwyspie Apenińskim.

We Włoszech w pełni zaszczepionych jest już ponad 51 proc. mieszkańców. Lokalne władze oraz prywatni przedsiębiorcy nie rezygnują jednak z zachęcania do przyjmowania szczepionki na koronawirusa. Dziennik "Corriere della Sera" dokonał zestawienia nagród za zaszczepienie, które pojawiają się w całym kraju. 

Zobacz wideo Rząd zapowiada kolejne programy zachęcające do szczepień

Włochy. Nagrody dla zaszczepionych. Sos pomidorowy, pieniądze, karnet na siłownię

W miejscowości Alcara Li Fusi w północno-wschodniej części Sycylii stowarzyszenie rolników postanowiło połączyć zachęty do przyjęcia preparatu na COVID-19 z promocją lokalnego sosu pomidorowego. Każdy zaszczepiony otrzyma w nagrodę sos "Siccagno di Valledolmo". 

Na bardziej konkretną zachętę zdecydowali się właściciele jednej z sieci salonów fryzjerskich w Mediolanie, Turynie i Rzymie. Pracownicy zakładu, którzy zdecydują się na zaszczepienie, otrzymają 100 euro oraz dodatkowy dzień wolny od pracy. 

Z kolei pracownicy firmy tekstylnej w rejonie Pesaro, która w ubiegłym roku produkowała maseczki i kombinezony dla medyków, otrzymają po 50 euro. "Chcemy wnieść wkład w ogólnokrajową kampanię szczepień i chronić naszych pracowników" - wyjaśniają swoją decyzję władze firmy. 

Burmistrz miejscowości Borgosesia postanowił przekonać niezaszczepionych na COVID-19 poprzez darmowy pakiet fitness, zawierający m.in. wejściówkę na siłownie i basen w miejskim ośrodku sportowym. Z kolei mieszkańcy Katanii u podnóża Etny po zaszczepieniu otrzymają darmowy wstęp na płatną plażę. 

Wejście do obozu Sachsenhausen. Ma 100 lat, odpowie za nazistowskie zbrodnie. W Niemczech ruszy proces

Włochy zaostrzają restrykcje. Restauracje tylko dla zaszczepionych

Rosnące obawy przed rozprzestrzenianiem się wariantu Delta spowodowały, że Włochy zdecydowały się na wprowadzenie surowych restrykcji dla niezaszczepionych. Od piątku 6 sierpnia wstęp do barów, term, sal zabaw czy restauracji będzie możliwy tylko za okazaniem tzw. Green Pass - czyli unijnego certyfikatu covidowego, który potwierdza zaszczepienie na koronawirusa. Surowe zasady będą obowiązywały także na basenach, siłowniach, obiektach sportowych oraz w kinach i teatrach. 

Niezaszczepieni muszą liczyć się z możliwością ograniczeń w przemieszczaniu. Do czwartku 5 sierpnia wszystkie włoskie regiony znajdują się w białej strefie niskiego ryzyka i przemieszczanie się pomiędzy nimi nie wymaga okazania dodatkowych zaświadczeń. W przypadku rosnącej liczby przypadków i ogłoszenia jednego z regionów czerwoną lub pomarańczową strefą sytuacja może się zmienić. Dotychczas we Włoszech potwierdzono 4 350 028 zakażeń SARS-CoV-2 i 128 063 zgonów. 

Ethan Tews, ekspert US Navy ds. materiałów wybuchowych na pokładzie lotniskowca USS Ronald Reagan. Lotniskowiec USA wchodzi do gry. Eskortuje tankowiec zaatakowany przez drony

Więcej o: