Pożary paraliżują Turcję i Grecję. Są ofiary śmiertelne i ranni. Turyści ewakuowani

Piąty dzień trwają walki z pożarami lasów na południu Turcji. Bilans ofiar śmiertelnych żywiołu wzrósł do sześciu, ponad 300 osób zostało rannych. Pożary lasów sieją także zniszczenie na greckim półwyspie Peloponez. W stan pogotowia postawiono szpitale.
Zobacz wideo Pożar na amerykańskim okręcie USS Bonhomme Richard

Jak poinformowały tureckie władze, blisko 90 pożarów udało się opanować, strażacy wciąż jednak walczą z ogniem w 10 miejscach. W akcji gaśniczej tureckich strażaków wspomagają samoloty z Rosji i Ukrainy, a także z Azerbejdżanu. Pożary objęły w sumie sześć południowych prowincji: Antalya, Mersin, Osmaniye, Adana, Kahramanmaras i Mugla, a także prowincje centralne: Kirikkale i Kayseri.

Turcja. Pożary trawią część kraju piąty dzień

Według lokalnych mediów, statki tureckiej straży przybrzeżnej stacjonują przy hotelach, aby zapewnić wczasowiczom bezpieczeństwo na wypadek ewakuacji. Pomoc zaoferowali także właściciele prywatnych jachtów.

W mieście Bodrum ewakuowano podobno trzy pięciogwiazdkowe hotele. W sieci udostępniono nagranie, na którym widzimy jak turyści masowo opuszczają miasto.

Śledczy starają się ustalić, czy niektóre z pożarów nie zostały wzniecone celowo. Nieoficjalnie mówi się o zatrzymaniu jednego podejrzanego. 

Pożary w TurcjiPożary w Turcji. Relacje polskich turystów. "Nie ma mocnych na żywioł"

Prezydent Turcji odpowiada na oskarżenia ws. pożarów

Prezydent Recep Tayyip Erdogan odwiedził w sobotę miasto Manavgat, gdzie potwierdzono pięć zgonów związanych z pożarami. Zapowiedział, że rząd zrobi wszystko, aby pomóc setkom ludzi dotkniętych katastrofą w odbudowie ich życia.

Odniósł się także do zarzutów o niewykorzystanie tureckich samolotów do gaszenia pożarów. W opinii ekspertów taka pomoc znacznie ułatwiłaby zwalczenie żywiołu.

- Nie mogliśmy zaangażować floty lotniczej, gdyż Tureckie Stowarzyszenie Lotnicze nie było w stanie zaktualizować swojej floty i technologii do gaszenia pożarów - mówił. 

Dodał, że Turcja korzysta ze wsparcia floty lotniczej Azerbejdżanu, Iranu, Rosji i Ukrainy.

Pożary w Grecji. Płoną lasy na półwyspie Peloponez

Z pożarami zmaga się też Grecja. Władze ewakuowały ludzi z pięciu wiosek w regionie oraz z miejscowości turystycznej Loggos na wybrzeżu. Zamknięto również autostradę łączącą Peloponez z pozostałą częścią kraju.

najnowszych informacji wynika, że w Patras spłonęło dziesięć budynków mieszkalnych, a pięć osób zostało hospitalizowanych z powodu problemów z oddychaniem.

Z ogniem walczy blisko stu strażaków, wspomaganych przez samoloty i helikoptery gaśnicze. W stan pogotowia postawiono okoliczne szpitale oraz straż przybrzeżną na wypadek, gdyby trzeba było ewakuować z plaż osoby duszące się na skutek dymu i unoszącego się powietrzu popiołu.

Rejon Patras zmagał się z pożarami w lipcu 2018 r.  W Grecji zginęły wówczas 102 osoby. We wtorek zapalił się las na północnych przedmieściach Aten. Tydzień wcześniej setki strażaków walczyły przez dwa dni z ogromnym pożarem w górach Gerania. Trudną sytuację potęguje upalna temperatura. Słupki rtęci w Grecji wskazują od 42 do 44 stopni Celsjusza. 

Zmiany klimatu zwiększają zagrożenie pożarami

Wzrost temperatury, wraz z nim silniejsze fale upałów i zmiana wzorców pogodowych (jak bardziej intensywne, ale rzadsze opady) to przewidywane przez badaczy skutki globalnego ocieplenia.

To sprawia, że w dotkniętych nimi regionach zwiększa się zagrożenie pożarami. Na przykład w raporcie naukowym na zlecenie australijskiego rządu oceniono, że w wielu rejonach kraju ocieplenie o 2 stopnie Celsjusza zwiększy intensywność pożarów o 25 proc., powiększy teren objęty pożarami o połowę i zmniejsza okres między pojawianiem się ognia.

W rejonach charakteryzujących się występowaniem pożarów, jak Kalifornia czy Australia, mogą być one groźniejsze niż wcześniej. Ekstremalna susza i upały pozwalają np. na powstawanie gigantycznych pożarów - pojedyncze osiągają nawet 500 tys. hektarów. Taka skala ognia jest nie do opanowania przez strażaków.

Więcej o skutkach kryzysu klimatycznego i rozwiązaniach, jakie mamy w walce z nim, przeczytasz w serwisie Zielona.Gazeta.pl.

Pożar w TurcjiPożary w południowej Turcji. "Ogień zajął hotel". Nie żyją trzy osoby

Więcej o: