Turcja. W pożarach ucierpiały tysiące zwierząt. Na niebie "ogniste ptaki" z płomieniami na skrzydłach

W tym tygodniu w 17 prowincjach na tureckim wybrzeżu Morza Egejskiego i Morza Śródziemnego wybuchło ponad 70 pożarów. W wyniku kataklizmu ucierpiały tysiące zwierząt, a w mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia przedstawiające latające ptaki z płomieniami na skrzydłach i bydło uciekające przed ogniem.

Turecki minister rolnictwa Bekir Pakdemirli powiedział 30 lipca na konferencji prasowej, że w pożarach zginęło 3320 sztuk bydła, ale nie ma jeszcze danych o liczbie zabitych zwierząt leśnych - pisze duvarenglish.com.

Pożary w Turcji. Cierpią zwierzęta. Weterynarze będą leczyć je za darmo

Władze kurortu Marmaris poinformowały już 29 lipca, że zwierzęta dotknięte pożarami będą bezpłatnie leczone u każdego weterynarza w regionie. "Jeśli znajdziesz leśne zwierzęta, takie jak żółw, ptak, jeż lub pozostawiony bez opieki kot czy pies, zabierz je do najbliższego weterynarza" - poinformowano na Twitterze.

Pożary w TurcjiPożary w Turcji. Relacje polskich turystów. "Nie ma mocnych na żywioł"

W mediach społecznościowych pojawiły się filmy i zdjęcia przedstawiające zwierzęta próbujące uciec przed płomieniami. Na jednej z nich widać strażaka, który smaruje maścią rannego kota.

Jedno ze zdjęć krążących w internecie, pokazuje z kolei tysiące ptaków próbujących latać po niebie z płomieniami na skrzydłach.

Inne nagranie przedstawia moment, w którym rolnik próbuje odciągnąć swoje bydło od ognia i sprowadzić je w bezpieczne miejsce. Wokół widać płomienie.

Pożary w Turcji. W akcji gaśniczej brało udział 45 helikopterów, drony i 1080 wozów gaśniczych

W tym tygodniu w prowincjach na tureckim wybrzeżu mórz Egejskiego i Śródziemnego wybuchło w sumie ponad 70 pożarów, które przemieściły się w głąb lądu. Według piątkowych informacji władz czternaście z nich jest nadal aktywnych. Władze zapowiedziały, że pociągną do odpowiedzialności osoby odpowiedzialne za ich wzniecenie.

Pożar w TurcjiPożary w południowej Turcji. "Ogień zajął hotel". Nie żyją trzy osoby

Ewakuowano wiele wsi i kilka hoteli w turystycznych rejonach, relacje telewizyjne pokazują ludzi uciekających przez pola po tym, jak ogień zbliżył się do ich domów. W akcji gaśniczej uczestniczy pięć samolotów, 45 helikopterów, drony oraz 1080 wozów gaśniczych. Działają w 1140 miejscach. Tureckich strażaków wspomagają samoloty gaśnicze z Rosji i Ukrainy, a także z Azerbejdżanu

Zobacz wideo Dlaczego Unia Europejska toleruje Erdogana?
Więcej o: