Wakacje 2021 - Albania. Jakie obostrzenia tam obowiązują? Czy trzeba robić test na koronawirusa?

Wielu Polaków decyduje się na spędzenie tegorocznych wakacji w Albanii, a to m.in. ze względu na łatwy wjazd do tego kraju. Czy przekraczając albańską granicę, trzeba przedstawić wynik testu na koronawirusa lub dokument dotyczący szczepienia? Jakie obostrzenia obowiązują w tym kraju?

Informacje na temat zasad, które obowiązują turystów podróżujących do Albanii, można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Z danych, jakie podaje resort, wynika, że wjazd do Albanii jest wyjątkowo prosty.

"Obecnie Albania nie wymaga szczególnego zezwolenia na wjazd i pobyt, nie ma obowiązkowej kwarantanny, nie trzeba także przedstawiać przy wjeździe negatywnego wyniku testu na COVID-19" - czytamy w komunikacie MSZ.

Zobacz wideo Czas na urlop! Jak zabezpieczyć na ten czas swoje rośliny? Jak się spakować? Jak przechowywać pieniądze?

Wakacje 2021 - Albania. Jakie obostrzenia obowiązują? Gdzie trzeba nosić maseczkę?

W Albanii obowiązuje kilka zasad związanych z epidemią koronawirusa, jednak nie są one zbyt restrykcyjne. OD 15 czerwca obowiązuje limit osób, które mogą brać udział w wydarzeniach masowych organizowanych na świeżym powietrzu. W tego typu eventach może uczestniczyć maksymalnie 50 osób. 1 czerwca zniesiono obowiązek noszenia masek w przestrzeni otwartej. Konieczne jest jednak zakrywanie ust i nosa w sklepach, środkach transportu zbiorowego, urzędach i innych przestrzeniach zamkniętych. Przepis ten obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 11 rok życia, a jego złamanie może skutkować grzywną w wysokości 3 tys. leków (ok. 112 złotych).

Na terenie Albanii obowiązuje także cisza nocna w godzinach od 23 do 6. W tym czasie ograniczone jest funkcjonowanie barów czy restauracji (możliwa jest jedynie sprzedaż posiłków z dostawą), a także możliwość przemieszczania się. Nocą można poruszać się jedynie w przypadkach związanych z wykonywaniem obowiązków zawodowych czy nagłych wypadkach związanych ze zdrowiem. Aby uzyskać specjalne zezwolenie na poruszanie się w tym czasie, należy skorzystać z portalu e-Albania - informuje ambasada USA w Albanii

Więcej o: