Wakacje 2021 - Chorwacja. Jakie obostrzenia tam obowiązują? Co z testem, kwarantanną i maseczkami?

Chorwacja to jeden z najpopularniejszych wakacyjnych kierunków. Jadąc do tego kraju, trzeba pamiętać o zasadach epidemicznych obowiązujących turystów. Jakie dokumenty trzeba mieć, przekraczając granicę? Co z testami i kwarantanną?

Informacje na temat zasad epidemicznych obowiązujących w Chorwacji można znaleźć m.in. na stronach internetowych Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ambasady RP w Zagrzebiu. Najnowsze wydane rozporządzenie chorwackiego rządu będzie obowiązywać do 15 sierpnia 2021.

Zobacz wideo Sprytna wyprawa na plażę, czyli zrób sobie torbę, grilla i wkłady do lodówki, a potem ukryj cenne rzeczy!

Chorwacja. Czy przy wjeździe do kraju trzeba pokazać wynik testu? Co z kwarantanną?

Obowiązujące przepisy dla turystów podróżujących do Chorwacji mówią, że warunkiem wjazdu do Chorwacji z państw członkowskich UE lub państw strefy Schengen lub państw stowarzyszonych Strefy Schengen jest posiadanie unijnego certyfikatu COVID. Chorwacką granicę można przekroczyć także bez niego, jednak wówczas trzeba okazać jeden z poniższych dokumentów:

  • nie starszy niż 72 godziny negatywny wynik testu PCR na SARS-CoV-2 lub nie starszy niż 48 godzin szybki test antygenowy (ważność obu testów liczy się od momentu pobrania materiału do badania, a honorowane są wyłącznie testy antygenowe stosowane w krajach UE i wykonywane w laboratoriach);
  • nie starsze niż 270 dni zaświadczenie o przyjęciu dwóch dawek szczepionki uznawanej w UE (Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Sputnik V, Sinopharm);
  • nie starsze niż 270 dni zaświadczenie o przyjęciu jednej dawki szczepionki Janssen (Johnson&Johnson) – pod warunkiem, że od przyjęcia tej jednodawkowej szczepionki upłynęło 14 dni;
  • zaświadczenie o przechorowaniu COVID-19 i przyjęciu jednej dawki szczepionki w ciągu sześciu miesięcy od daty zachorowania na COVID-19 ze wskazaniem informacji, że szczepienie zostało wykonane w ciągu ostatnich 270 dni;
  • potwierdzenie, że od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki Pfizer, Moderna lub Sputnik V upłynęło od 22 do 42 dni lub 22 do 84 dn, jeśli przyjęto pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca;
  • zaświadczenie lekarskie potwierdzające przebycie COVID-19 zawierające daty przechodzenia choroby lub pozytywny wynik testu PCR/testu antygenowego, wykonanego w ciągu ostatnich 270 dni, ale nie później niż 11 dni, przed planowaną datą przekroczenia granicy RCh. UWAGA! Nie ma wzoru takiego zaświadczenia.

Powyższe wymogi nie dotyczą dzieci, które nie ukończyły 12 roku życia. Istotne jest jednak to, że takie osoby muszą przekroczyć granicę z rodzicami lub opiekunami posiadającymi unijny certyfikat COVID, negatywny wynik testu, będącymi ozdrowieńcami lub posiadającymi zaświadczenie o szczepieniu.

Tunezja- zdjęcie ilustarcyjneWakacje 2021 - Tunezja. Jakie obostrzenia obowiązują dla turystów?

Osoby, które nie spełniają żadnego z powyższych warunków, przy wjeździe na terytorium Chorwacji są automatycznie skierowane przez Policję Graniczną na dziesięciodniową kwarantannę. Ta może zostać skrócona po otrzymaniu negatywnego wyniku testu PCR/antygenowego, wykonanego już na terenie Chorwacji.

Osoby, które w drodze do Chorwacji przejeżdżały przez kraje spoza Unii Europejskiej lub strefy Schengen mają obowiązek wykazania, że ich podróż do Chorwacji odbywała się bez zbędnego zatrzymywania się. Zasada ta nie dotyczy osób przejeżdżających przez Chorwację tranzytem oraz przyjeżdżających do tego kraju z ważnych przyczyn biznesowych lub rodzinnych.

"Osoby, które przyjeżdżają z Cypru, Rosji, Wielkiej Brytanii są zobowiązane przedłożyć negatywny wynik testu PCR nie starszy niż 72 godziny lub testu antygenowego nie starszy niż 48 godzin, niezależnie od tego czy są zaszczepione lub czy są ozdrowieńcami. Osoby, które przyjeżdżają z Brazylii, RPA, Zanzibaru są zobowiązane przedłożyć negatywny wynik testu PCR nie starszy niż 48 godzin i odbyć kwarantannę w wymiarze 14 dni, którą można skrócić po upływie 7 dni po uzyskaniu negatywnego wyniku testu PCR" - czytamy na stronie Ambasady RP w Zagrzebiu

Wakacje 2021 - Bułgaria. Jakie obostrzenia? Czy trzeba wykonać test?Wakacje 2021 - Bułgaria. Jakie obostrzenia? Czy trzeba wykonać test?

Wakacje 2021 - Chorwacja. Czy w tym kraju obowiązuje nakaz noszenia maseczek? 

Na terenie całej Chowacji nadal obowiązuje nakaz noszenia maseczek w obiektach handlowych, instytucjach medycznych, środkach transportu publicznego, na pocztach, dworcach, w bankach i kantorach oraz punktach usługowych (np. w salonach fryzjerskich i kosmetycznych). 

Więcej o: