Theodore McCarrick stanie przed sądem. Jest oskarżony o molestowanie seksualnie 16-latka

Theodore McCarrick został oskarżony o molestowanie 16-latka - podaje "Boston Globe". Były kardynał miał się dopuścić wykorzystywania seksualnego podczas przyjęcia weselnego w 1974 roku. Stanie za to przed sądem.

Do opisywanego przez "Boston Globe" zdarzenia miało dojść w Wellesley College w Massachusetts. Z akt sądowych, do których dotarł dziennik, wynika, że podczas przyjęcia weselnego Theodore McCarrick dotykał intymnych części 16-letniego gościa wesela. Duchowny miał stwierdzić, że to część pokuty za niegrzeczne zachowanie nastolatka. 

Zobacz wideo Frédéric Martel: Jeśli tysiące dzieci były gwałcone, a Ty wiedziałeś, kto był oprawcą, nie możesz być dłużej świętym

Theodore McCarrick oskarżony o molestowanie 16-latka

Akt oskarżenia wniesiono po trwającym kilka miesięcy śledztwie. - Czekamy, by zająć się tą sprawą na sali sądowej - powiedział Barry Coburn, obrońca McCarricka, dzisiaj 91-latka. 

Prawnik domniemanej ofiary ocenił, że McCarrick jest najwyższym rangą duchownym, którego oskarżono o przestępstwo seksualne wobec nieletniego.  

Były kardynał mierzy się z kilkoma innymi pozwami cywilnymi, które także dotyczą nadużyć seksualnych. Chodzi o zdarzenia sprzed dekad i w związku z przedawnieniem nie można mu postawić zarzutów karnych. 

Kardynał Stanisław Dziwisz Komisja dostała pięć zgłoszeń ws. ewentualnych zaniedbań kard. Dziwisza

Watykański raport ws. McCarricka

W listopadzie ubiegłego roku Watykan opublikował raport dotyczący Theodore'a McCarricka. Wynika z niego m.in. że Jan Paweł II prawdopodobnie wiedział o oskarżeniach wobec amerykańskiego kapłana, dlatego zdecydował o wycofaniu kandydatury McCarricka na metropolitę stolicy USA. Papież miał zmienić zdanie, gdy McCarrick napisał list do kard. Stanisława Dziwisza, w którym zapewniał, że jest niewinny. W 2000 roku został metropolitą waszyngtońskim. W 2019 r., w efekcie informacji o nadużyciach duchownego, McCarrick odszedł z Kolegium Kardynałów. Następnie został wydalony ze stanu kapłańskiego. 

Szpital (zdjęcie ilustracyjne) Lubelskie. Szpital nie przyjął pacjenta. Zmarł w drodze do innej placówki

Więcej o: