Francja. Emmanuel Macron jako Adolf Hitler na bilbordzie. Będzie pozew

Prezydent Francji Emmanuel Macron podejmuje kroki prawne przeciwko autorowi billboardów, który wywiesił plakaty przedstawiające go jako Adolfa Hitlera. Miał to być protest przeciwko ograniczeniom wprowadzanym w związku z pandemią koronawirusa.

Prokuratura w Tulonie wszczęła we wtorek śledztwo w sprawie "publicznej zniewagi", a nad jednym z plakatów przedstawiających Emmanuela Macrona jako Hitlera ktoś napisał sprayem "wstyd".

Zobacz wideo "Macron ma rację. Jesteśmy skansenem na skalę światową"

Emmanuel Macron jako Adolf Hitler. Zdaniem autora to Charlie Chaplin

Plakat, o którym mowa, przedstawia prezydenta Francji w brązowym mundurze, z małym wąsikiem. Na jego lewym ramieniu widać czerwono-białą opaskę, a zamiast swastyki jest na niej akronim ruchu prezydenckiego LREM - La République En Marche. Obok widać napis: "Słuchaj, zaszczep się".

Autor plakatu napisał na Twitterze, że nie widzi tam wizerunku Hitlera, a Charliego Chaplina.

Autor, urodzony na Korsyce Michel-Ange Flori, jest właścicielem około 400 billboardów w regionie Var i już wcześniej wzbudzał kontrowersje swoimi plakatami. Twierdzi jednak, że korzysta tylko z prawa do wolności wypowiedzi - pisze "The Guardian". - Wolność słowa nie może być podżeganiem do nienawiści - powiedział z kolei cytowany przez francais.rt.com sekretarz stanu ds. europejskich, Clément Beaune.

France Polynesia MacronMacron o francuskich próbach jądrowych: Chcę dziś przerwać ciszę

Właśnie dowiedziałem się, że jutro będę przesłuchany na posterunku policji w Tulonie w następstwie skargi prezydenta Republiki. Więc w Macronistanie można śmiać się z d... proroka, to satyra, ale sprawienie, by prezydent wyglądał jak dyktator, jest bluźnierstwem

- napisał w środę na Twitterze Michel-Ange Flori, odnosząc się do kontrowersyjnych karykatur proroka Mahometa autorstwa satyrycznej gazety "Charlie Hebdo".

Protesty we Francji. Obywatele mówią o dyktaturze

We Francji od kilku tygodni mieszkańcy protestują przeciwko wprowadzanym obostrzeniom, które dotykają osoby niezaszczepione - chodzi m.in. o wstęp do restauracji, czy podróże zagraniczne, które wymagają okazania dowodu szczepienia lub negatywnego wyniku testu na koronawirusa

Zdjęcie ilustracyjneWlk. Brytania przekazuje uboższym krajom 9 mln szczepionek. I wzywa innych

Więcej o: