Genewa. Wysłannicy USA i Rosji rozmawiali o kontroli zbrojeń. "Gotowość do konstruktywnego dialogu"

W Genewie doszło do spotkania przedstawicieli Rosji i USA. Rozmowy dotyczyły stabilności strategicznej, w tym zagadnień związanych z kontrolą zbrojeń. Moskwa i Waszyngton wyraziły zadowolenie z przebiegu konsultacji i zapowiedziały kolejne spotkanie, które ma odbyć się we wrześniu.

W lutym Stany Zjednoczone i Rosja przedłużyły o pięć lat obowiązywanie traktatu o kontroli zbrojeń nuklearnych New START. Umowa ogranicza liczbę głowic nuklearnych, pocisków i bombowców, które mogą rozmieszczać oba mocarstwa. Do spotkania pomiędzy przedstawicielami USA i Rosji doszło w siedzibie misji dyplomatycznej USA w Genewie. Reuters zwraca uwagę, że rozmowy są wynikiem czerwcowego spotkania Joe Bidena z Władimirem Putinem. Obie strony zgodziły się wówczas na rozpoczęcie dialogu na temat stabilności strategicznej, aby "położyć podwaliny pod przyszłe środki kontroli zbrojeń i redukcji ryzyka".

Zobacz wideo Konfrontacja Tuska z dziennikarzem TVP na konferencji. "Najlepszym komentarzem śmiech"

Spotkanie wysłanników USA i Rosji. Rozmowy były "profesjonalne i merytoryczne"

Stronę amerykańską reprezentowała zastępczyni sekretarza stanu Wendy Sherman, a rosyjską -  wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow. Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price przekazał w oficjalnym oświadczeniu, że rozmowy przebiegały w sposób "profesjonalny i merytoryczny". Dodał, że amerykańska delegacja omówiła priorytety polityki USA, "krajowe postrzeganie zagrożeń dla stabilności strategicznej" oraz "perspektywy nowych kontroli zbrojeń nuklearnych".

Kajdanki / zdjęcie ilustracyjne Włochy. Pochodzący z Polski 23-latek przyznał się do zabicia sąsiada

"Jesteśmy zobowiązani, nawet w czasach napięć, do zapewnienia przewidywalności i zmniejszenia ryzyka konfliktu zbrojnego i zagrożenia wojną nuklearną" - czytamy w oświadczeniu rzecznika Departamentu Stanu.

Z kolei Siergiej Riabkow wyraził zadowolenie z przeprowadzonych konsultacji i zapowiedział, że Stany Zjednoczone "wykazały gotowość do konstruktywnego dialogu". Obie strony zgodziły się ponownie spotkać pod koniec września. W międzyczasie zostaną przeprowadzone nieformalne konsultacje w celu ustalenia tematów dla eksperckich grup roboczych.

Wysoko postawieni urzędnicy z Departamentów Stanu i Obrony USA mają wkrótce spotkać się w Brukseli z przedstawicielami państw NATO, aby przekazać im informacje na temat spotkania.

USA i Rosja omówiły sporne zagadnienia. "Próba ustalenia podstawowych kwestii"

Andriej Baklicki, pracownik naukowy w Centrum Zaawansowanych Studiów Amerykańskich w Moskiewskim Państwowym Instytucie Stosunków Międzynarodowych, powiedział dziennikarzom w Genewie, że strona rosyjska i amerykańska rozpoczyna dialog "praktycznie od zera". - To było pierwsze spotkanie, próba ustalenia podstawowych kwestii - powiedział. Podkreślił również, że Rosja od dłuższego czasu ma obawy związane z amerykańską modyfikacją ciężkich bombowców i wyrzutni do wystrzeliwania pocisków balistycznych. Z kolei Waszyngton zarzuca Rosji angażowanie się w testy nuklearne, które pogwałcają moratorium na wykonywanie tego typu eksperymentów.

France Polynesia Macron Macron o francuskich próbach jądrowych: Chcę dziś przerwać ciszę

Więcej o: