Prezydent Macron o próbach jądrowych: Chcę dziś przerwać ciszę, aby cała prawda została usłyszana

Prezydent Francji Emmanuel Macron, który przemawiał w Papeete, stolicy Polinezji Francuskiej powiedział, że Francja ma dług wobec Polinezyjczyków z powodu prób jądrowych, które były prowadzone na terytorium Południowego Pacyfiku w latach 1966-1996. Macron nie przeprosił jednak za testy jądrowe i nie zapowiedział odszkodowań dla ludności dotkniętej skutkami opadów radioaktywnych.

Szczególnie dotkliwe w skutkach dla ludności Polinezji Francuskiej były testy prowadzone w latach 1966-1974.  Zdaniem Emmanuela Macrona, Francja powinna lepiej wynagrodzić krzywdy ofiarom francuskich prób jądrowych.

Zobacz wideo Chiny "wygrają" gospodarczo koronakryzys? Dyrektor z S&P: Pandemia pewne procesy przyspieszy [OKO NA ŚWIAT]

Francuskie testy broni jądrowej na Polinezji Francuskiej. Prezydent Macron: Chcę prawdy

- Chcę dzisiaj przerwać ciszę, aby cała prawda została usłyszana, aby została udostępniona dla wszystkich i aby cały świat dokładnie wiedział, co się wówczas wydarzyło i co jest znane dzisiaj - mówił  prezydent Francji Emmanuel Macron podczas wizyty w Polinezji Francuskiej. Jego słowa cytuje portal Euronews: - Biorę odpowiedzialność i chcę prawdy - dodał.

Jak podkreśla jednak France24.com, Macron nie zdobył się na przeprosiny, których mieszkańcy Polinezji oczekiwali.

Protesty antyszczepionkowe. Paryż, 17.07.2021 r.We Włoszech i Francji nieszczepieni nie wejdą do kin i restauracji. Protesty

Prezydent Francji zapewnił, że nie ujawnianie wpływu prób jądrowych na ludność wysp Południowego Pacyfiku nie były wynikiem kłamstw, ale "ryzyka, które wówczas podejmowano, choć go nie zmierzono i nie rozumiano do końca".

Francuskie próby broni jądrowej. Wpływ testów na zdrowie Polinezyjczyków był ogromny

W marcu 2021 roku ujawniono raport dotyczący szkód wyrządzonych lokalnej ludności przez próby jądrowe. Autorzy badania Moruroa Files, aby wiernie zrekonstruować zdarzenia po wybuchach nuklearnych - Aldébaran w 1966, Encelade w 1971 i Centaure w 1974 - przeanalizowali dane z około dwóch tysięcy odtajnionych dokumentów. Zbadali również zdjęcia i mapy, rozmawiali z wieloma Polinezyjczykami oraz francuskim personelem wojskowym - podaje Euronews.

Wyniki badań okazały się zatrważające. Okazało się, że 90 proc. populacji Polinezji zostało dotknięte opadem radioaktywnym. Wówczas zamieszkiwało tam 125 tys. ludzi. Zdaniem naukowców francuski rząd "przez ponad 50 lat ukrywał prawdziwy wpływ testów nuklearnych na zdrowie Polinezyjczyków".

Piotr MüllerMüller: Limity nie obejmą zaszczepionych. Będą obostrzenia jak we Francji?

Polinezyjczycy liczyli na przeprosiny i odszkodowania

Przed wizytą Macrona mieszkańcy archipelagu ponad 100 wysp położonych w połowie drogi między Meksykiem a Australią liczyli na to, że prezydent Francji przeprosi i zapowie odszkodowania dla ofiar promieniowania - donosi France24.com, 

Dotąd bowiem, zaledwie 63 polinezyjskich cywilów otrzymało rekompensatę za narażenie na promieniowanie od czasu zakończenia testów w 1996 roku - powiedział przedstawiciel Disclose [francuski NGO - red]. Tymczasem wg szacunków łącznie ponad 100 000 osób w wyniku skażenia zachorowało na białaczkę, chłoniaka i inne nowotwory.

Nad badaniem Moruroa Files naukowcy spędzili dwa lata. Było ono wynikiem współpracy francuskiej organizacji pozarządowej Disclose, brytyjskiego kolektywu badawczego ds. sprawiedliwości środowiskowej Interprt, norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii oraz programu Science&Global Security na Uniwersytecie Princeton.

Więcej o: