USA. Trzęsienie ziemi na Alasce o magnitudzie ponad 8 stopni. Wydano ostrzeżenie przed tsunami [WIDEO]

Odnotowano trzęsienie ziemi około 75 mil (120 km) na południowy wschód od Chignik na Alasce. Pierwszy wstrząs miał siłę magnitudy 8,2. Uruchomiono systemy alarmowe przed tsunami. Odnotowano także dwa wstrząsy wtórne.

O trzęsieniu ziemi poinformował National Weather Service, który wydał w nocy ze środy na czwartek  ostrzeżenie przed tsunami. Jak donosi "The New York Times", alert dotyczy południowej Alaski, Półwyspu Alaska i Wysp Aleuckich. 

Zobacz wideo Trzęsienie ziemi w Chorwacji. Miasto Petrinja zostało zrujnowane

Trzęsienie ziemi na Alasce miało ponad 8 stopni

Amerykańskie media donoszą, że po pierwszym wstrząsie, który miał siłę 8,2 stopnia, nastąpiły dwa wtórne wstrząsy o mniejszej mocy, miały kolejno: 6,2 i 5,6 stopni. Ziemia zatrzęsła się w środę po godzinie 22.00, 56 mil (91 km) na wschód od Perryville na Alasce, a hipocentrum znajdowało się na głębokości 29 mil (46,7 km). 

Wcześniej informowano, że magnituda trzęsienia wynosi 7,3. Władze wydały ostrzeżenie przed tsunami dla południowego wybrzeża Alaski, a także dla Hawajów, wyspy Guam i północnej części archipelagu Marianów. Oczekuje się, że będą miały miejsce kolejne wstrząsy wtórne. Epicentrum trzęsienia znajdowało się na głębokości 35 kilometrów, 105 kilometrów od miasta Perryville na półwyspie Alaska.

Narodowe Centrum Ostrzegania przed Tsunami wydało ostrzeżenie przed tsunami, którym objęło Alaskę Południową i Półwysep Alaska, od Hinchinbrook (90 mil na wschód od Seward) do Przełęczy Unimak, a dla Wysp Aleuckich od Przełęczy Unimak (80 mil na północny wschód od Unalaski) do Przełęczy Samalga na Alasce, która znajduje się 30 km na południowy zachód od Nikolski - podaje CNN.

W internecie pojawiło się wiele nagrań i zdjęć obrazujących skalę zniszczeń wywołanych przez trzęsienie ziemi. Jak podają miejscowi informatorzy - mimo ogromnej siły trzęsienia nie ma wieści o osobach poszkodowanych. 

Zachodniopomorskie. Pociąg zderzył się z ciężarówką. Wykoleił się dwa wagonyKołbaskowo. Pociąg zderzył się z ciężarówką. Wykoleiły się dwa wagony

Meteorolog: Tsunami, powinno nadejść w ciągu najbliższych 60-90 minut

Na położonej u wybrzeży Alaski wyspie Kodiak rozległy się syreny alarmowe. Mieszkańcy opuszczają przybrzeżne miejscowości. Policjanci przekazali mieszkańcom, aby dla własnego bezpieczeństwa przenieśli się na wyżyny, a jako bezpieczne miejsce ewakuacji wskazano miejscowe liceum.

W 'Faktach' TVN pokazano, jak telewizja państwowa pokazuje Donalda Tuska"Fakty" pokazały rzeczywistość TVP. "Für Deutschland" Tuska i "przełomowy" Polski Ład

"Jeśli znajdujesz się na kolorowych obszarach, bądź przygotowany na ewakuację. Zdecydowanie musisz udać się na wyższy poziom w obszarach czerwonych i fioletowych. Tsunami, powinno nadejść w ciągu najbliższych 60-90 minut" - ostrzegł w czwartek o godzinie 9.30 amerykański meteorolog Craig Ceecee. 

Więcej o: