Wakacje 2021 - Stany Zjednoczone. Nie będzie otwarcia granic USA dla turystów z Europy

Stany Zjednoczone nie zniosą w najbliższym czasie zakazu podróży dla obywateli krajów Unii Europejskiej i innych obszarów objętych restrykcjami. Oznacza to, że granice nie zostaną prawdopodobnie otwarte w te wakacje, a turyści muszą wybrać inny kierunek na letnie podróże.

Decyzja o przedłużeniu zamknięcia granic wiąże się z obawami związanymi z szerzeniem się wariantu Delta koronawirusa i rosnącymi liczbami infekcji w USA. Według Białego Domu liczby te będą prawdopodobnie nadal rosnąć w najbliższych tygodniach.

Zobacz wideo Zbigniew Ziobro komentuje orzeczenie TSUE ws. Izby dyscyplinarnej. "Kolonialne segregowanie państw"

Stany Zjednoczone nie otworzą granic. Turyści będą musieli poczekać

Jeszcze nieco tydzień temu podczas wizyty kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Waszyngtonie prezydent Joe Biden mówił, że jego administracja rozpatruje zniesienie ustanowionego w marcu 2020 r. zakazu podróży do USA z UE, Wielkiej Brytanii i większości państw świata. Niestety, turyści będą musieli jeszcze poczekać.

Decyzja Stanów Zjednoczonych wiąże się z licznymi zakażeniami wariantem Delta. Według danych Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) sytuacja epidemiczna pogarsza się w niemal wszystkich stanach USA. Obecnie w całym kraju notuje się średnio prawie 52 tys. nowych zakażeń dziennie, co oznacza niemal trzykrotny wzrost w ciągu ostatnich 14 dni.

Unia Europejska otworzyła granice dla Amerykanów. Ale granice amerykańskie wciąż pozostają zamknięte

Unia Europejska w czerwcu wydała zezwolenie na podróż zaszczepionym Amerykanom. Niedługo potem przedstawiciele UE i USA zaczęli rozmowy w ramach grupy roboczej, które miały doprowadzić do otwarcia amerykańskich granic, jednak nadciągająca kolejna fala infekcji sprawiła, że Waszyngton wstrzymał plany liberalizacji zasad podróżowania, mimo trwającego od tygodni lobbingu branży turystycznej i lotniczej.

Komisja Europejska ogłosiła 22 lipca, że ponad połowa dorosłej populacji Wspólnoty jest już w pełni zaszczepiona. Z kolei Europejska Agencja Leków poinformowała, że wydano zgodę na szczepienie nastolatków przeciw COVID-19 preparatem Moderna. Eksperci unijnej agencji byli zgodni co do tego, że szczepionki tej firmy mogą być podawane młodzieży od 12 do 17 lat. Do tej pory koncern miał w UE autoryzację na szczepienie osób od 18. roku życia.

Więcej o: