Wybuch w Leverkusen. IMGW: Smuga zanieczyszczeń dotrze w środę do Polski

We wtorek przed południem doszło do gigantycznej eksplozji na terenach przemysłowych zakładów chemicznych w Leverkusen w Niemczech. Jak informuje IMGW, smuga zanieczyszczeń dotrze do Polski w środę 28 lipca w godzinach porannych. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

Jak informowaliśmy w Gazeta.pl, w Leverkusen w Niemczech przed godz. 10 we wtorek doszło do eksplozji na terenach przemysłowych zakładów chemicznych. Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na swojej stronie internetowej, wybuch został zaklasyfikowany przez służby jako ekstremalne zagrożenie.

Zobacz wideo Używali środków wybuchowych, by okradać bankomaty. Czterech mężczyzn przywłaszczyło w ten sposób nawet 1,5 mln złotych

Wybuch w Leverkusen. Zanieczyszczenia mogą dotrzeć do Niziny Szczecińskiej 

Mieszkańcy miasta otrzymali we wtorek informacje od służb, by ze względu na bezpieczeństwo pozostać w domach, zamknąć okna, a także wyłączyć wszelkie urządzenia wentylacyjne. 

"Po godzinie 13 służbom ratunkowym udało się ugasić pożar, a straż pożarna poinformowała, że pierwsze badania nie wskazują na skażenia powietrza zagrażające życiu i zdrowiu, mimo że zapaliły się zbiorniki z paliwem, co oznacza ewentualne rozprzestrzenianie się węglowodorów aromatycznych" - pisał IMGW. 

Germany FireGigantyczna eksplozja w zakładach chemicznych w Niemczech

Według najnowszych prognoz opierających się na modelu GFS, w środę 28 lipca ok. godz. 7-9 rano w rejon Niziny Szczecińskiej dotrze rozproszona smuga zanieczyszczeń. Według instytutu koncentracja zanieczyszczeń powinna ulec znacznemu zmniejszeniu oraz "wypłukaniu" w związku z opadami deszczu. 

Na zdjęciach satelitarnych zanieczyszczenie nie jest obecnie widoczne - jest to spowodowane dużym zachmurzeniem w okolicy. "W godzinach wieczornych powinny być dostępne obrazy z czujnika TROPOMI z satelity Sentinel-5P, który służy badaniu składu chemicznego atmosfery. IMGW-PIB monitoruje sytuację, kolejne komunikaty będą podawane w naszych serwisach informacyjnych" - pisze Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Erftstadt, 17 lipca 2021 r. Skutki powodzi w Niemczech (zdjęcie ilustracyjne)Niemcy. 15-latek z Polski uratował strażaka przed utonięciem [WIDEO]

Wybuch w Leverkusen. Jedna osoba nie żyje 

W wyniku wtorkowego wybuchu w Leverkusen życie straciła jedna osoba, cztery zostały ciężko ranne, a kolejnych 12 było poszkodowanych. Pożar został ugaszony krótko po godzinie 13. "Najprawdopodobniej zapaliły się zbiorniki z rozpuszczalnikiem" - informował serwis "Deutsche Welle". Na miejscu przez wiele godzin pracowały zastępy straży pożarnej oraz specjalistyczna jednostka chemiczna. 

Więcej o: