Argentyna wprowadziła trzecią płeć do dowodów osobistych i paszportów. "Istnieją inne tożsamości"

W Argentynie wprowadzono progresywną zmianę w dowodach osobistych oraz paszportach. Od teraz będzie można podawać tam trzecią płeć, co jest zgodne z krajowym prawem i pozwala osobom niebinarnym wyrazić własną tożsamość. - Istnieją inne tożsamości oprócz tożsamości mężczyzny i kobiety, i należy je szanować - powiedział mediom prezydent Argentyny Alberto Fernández.

Od 21 lipca 2021 r. argentyńskie dokumenty tożsamości - dowody osobiste oraz paszporty będą zawierały oznaczenie trzeciej płci, czyli "X". Osoby niebinarne, które nie utożsamiają się z byciem kobieta lub mężczyzną, nie będą musiały deklarować się tak, jak dotychczas.

Zobacz wideo Śmiszek: Prowadzicie systemową politykę dyskryminacji i pogardy wobec osób LGBT

Argentyna zmienia przepisy. Trzecia płeć zostaje wprowadzona do dokumentów tożsamości

Zmiana w dokumentach tożsamości w Argentynie jest możliwa dzięki dekretowi wprowadzonemu przez prezydenta kraju Alberto Fernandeza. Nowy przepis stwierdza, że tożsamość "X" będzie widnieć przy wyborze swojej płci obok oznaczeń "F" (kobieta) oraz "M" (mężczyzna). Jak podaje hrw.org, na mocy dekretu tożsamość "X" może być używana do oznaczenia siebie jako osoby "niebinarnej, nieokreślonej, niezgłoszonej, niezarejestrowanej, samo ocenionej lub w jakimkolwiek innym znaczeniu odpowiadającej osobie, która nie czuje się włączona w dychotomię męskość/kobiecość". 

- Istnieją inne tożsamości oprócz tożsamości mężczyzny i kobiety, i należy je szanować - powiedział BBC prezydent Alberto Fernández. - Ideał będzie wtedy, gdy wszyscy będziemy tacy, jacy jesteśmy i nikt nie będzie dbał o płeć - dodał.

Argentyńskie Ministerstwo Kobiet jako osoby niebinarne postrzega te, które „nie są reprezentowane przez te same binarne pozycje wyrażania tożsamości płciowej i ekspresji płciowej (mężczyzna lub kobieta) i podkreślają swoje niezadowolenie z nich, jak również z binarnego systemu alokacji płci".

Wprowadzone w Argentynie przepisy uznają prawo każdej osoby do jej indywidualnej tożsamości płciowej. Dzięki temu każdy obywatel ma prawo do rozwoju swojej osoby, odpowiedniego traktowania oraz bycia identyfikowanym w sposób potwierdzający jego tożsamość.

Argentyna dołączyła do innych krajów oficjalnie oferujących niebinarną opcję płci w dokumentach tożsamości. Taka możliwość została wprowadzona  m.in. w Nowej Zelandii, Kanadzie, Australii, USA, Malcie oraz Nepalu.

Argentyna przoduje w Ameryce Łacińskiej w uznawaniu praw wszystkich obywateli

Organizacja Human Rights Watch informuje, że pierwsze niebinarne dokumenty tożsamości w Argentynie zostały już rozdane. Jednocześnie kraj ten uznawany jest za jeden z najbardziej liberalnych w regionie całej Ameryki Łacińskiej. W 2012 r. wprowadzono tam ustawę o tożsamości płciowej. Na jej mocy każdy ma prawo zmienić płeć oraz imię w dowodzie osobistym, a także w akcie urodzenia, wyłącznie na podstawie prostej procedury administracyjnej.

W 2003 r. w Argentynie wprowadzono rozwiązanie, które pozwalało parom homoseksualnym zawierać związki partnerskie i adoptować dzieci w niektórych miejscach w kraju. Od 2010 prawo zezwala na zawieranie małżeństw w całej Argentynie. Od końca 2020 r. zalegalizowano tam również aborcję - postawiono na rozwiązanie, które pozwala bezpłatnie przerwać ciążę do 14. tygodnia. Wszelkie próby utrudniania kobietom dostępu do zabiegu są karalne.

Więcej o: