Stany Zjednoczone wciąż zamknięte dla Europejczyków. Powodem wariant Delta

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki potwierdziła w poniedziałek, że administracja Joe Bidena utrzymuje w mocy dotychczasowy zakaz podróżowania do USA dla obywateli m.in. państw UE. Jako powód podała rozprzestrzenianie się wariantu Delta.

- Bardziej zaraźliwy wariant Delta rozprzestrzenia się zarówno tu, jak i na całym świecie. Przez wariant Delta rośnie liczba nowych przypadków, zwłaszcza wśród osób niezaszczepionych. I wygląda na to, że będzie nadal rosła w ciągu najbliższych tygodni - powiedziała rzeczniczka podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. Potwierdziła przy tym wcześniejsze nieoficjalne informacje podawane przez amerykańskie media na temat pozostawienia granic Stanów Zjednoczonych zamkniętymi m.in. dla przyjezdnych z UE. 

Zobacz wideo Niedzielski: Bierzemy pod uwagę regionalizację obostrzeń. Decydować będzie poziom wyszczepienia

Stany Zjednoczony wstrzymały otwarcie granic 

Jeszcze nieco ponad tydzień temu podczas wizyty kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Waszyngtonie prezydent Joe Biden mówił, że jego administracja rozpatruje zniesienie ustanowionego w marcu 2020 r. zakazu podróży do USA z UE, Wielkiej Brytanii i większości państw świata.

Unia Europejska w czerwcu pozwoliła na podróż na jej teren zaszczepionym Amerykanom. Niedługo potem przedstawiciele UE i USA, a także Meksyku, Kanady i Wielkiej Brytanii zaczęli rozmowy w ramach grupy roboczej, które miały doprowadzić do otwarcia amerykańskich granic. W obliczu kolejnej fali infekcji Waszyngton wstrzymał plany liberalizacji zasad podróżowania, mimo trwającego od tygodni lobbingu branży turystycznej i lotniczej.

Szczepionka przeciw COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne)Łączenie szczepionek AstryZeneki i Pfizera daje aż 6-krotnie lepsze efekty

Epidemia koronawirusa przybiera na sile w Stanach Zjednoczonych

Według danych Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) sytuacja epidemiczna pogarsza się w niemal wszystkich stanach USA. Obecnie w całym kraju notuje się średnio prawie 52 tys. nowych zakażeń dziennie, co oznacza niemal trzykrotny wzrost w ciągu ostatnich 14 dni.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP).

Szczepienia na COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne)"Prosiliśmy rząd o jasny przekaz o braku restrykcji dla zaszczepionych"

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: