Równość kobiet i mężczyzn? To możliwe dopiero za 200 lat

Zdaniem liderów polskich firm, to właśnie kobiety są pracownikami bardziej zdeterminowanymi, lepiej zarządzającymi czasem i organizacją, a do tego pracują ciężej niż mężczyźni - takie wnioski wynikają z badań przeprowadzonych przez Kantar. Mimo to na rynku pracy wciąż widoczne są nierówności.

Fundacja Liderek Biznesu twierdzi, że "szklany sufit" kobietom uda się przebić dopiero za 200 lat.

Zobacz wideo Prosty, ale elegancki makijaż do pracy. Jak go wykonać?

Równość płci w Polsce. Jest prawdopodobna dopiero za 200 lat

W Polsce kobiety zasiadające w zarządach stanowią tylko ok. 12 proc. Jak podaje Fundacja Liderek Biznesu, nie wynika to z niższych kwalifikacji czy kompetencji zawodowych kobiet, ale nieustających stereotypów, które dla wielu kobiet są barierą nie do pokonania w zdobywaniu wyższych szczebli w pracy zawodowej.

Praca kobiet jest coraz bardziej doceniana, ale według badań Fundacji Liderek Biznesu, o zatarciu się różnic w pozycji społecznej między płciami będzie można mówić dopiero za 108 lat. Z kolei zrównanie kobiet i mężczyzn w kwestiach gospodarczych nastąpi to dopiero za 200 lat!

- Proporcja kobiet i mężczyzn na stanowiskach zarządczych wygląda bardzo źle. Powiedziałabym, że to jest wstyd dla polskich organizacji, że tak mało kobiet znajduje się w zarządach. Wśród firm notowanych na giełdzie jest to poniżej 13 proc. - mówiła Agnieszka Maciejewska, prezeska Fundacji Liderek Biznesu w rozmowie z "Radiem Zet".

Praca kobiet i praca mężczyzn. Luki płacowe na porządku dziennym

Sytuacja pracownicza kobiet w Polsce z roku na rok poprawia się, ale jeszcze daleko do ideału. Jak podaje "Radio Zet", kobiety stanowią w naszym kraju około 41 proc. kadry menedżerskiej. W skali całej Europy 67 proc. stanowisk menedżerskich nadal zajmują mężczyźni.

Raport Fundacji zwraca również uwagę na dane dotyczące nierówności płac kobiet i mężczyzn.  Według Eurostatu, luka płacowa na stanowiskach menedżerskich w Polsce jest większa niż na stanowiskach szeregowych i wynosi 27,7 proc. czyli 4,3 punktów procentowych więcej od średniej unijnej - podaje "Radio Zet".

W III kw. 2019 r. kobiety stanowiły w Polsce większość osób biernych zawodowo (62,1 proc.), przy czym w wieku produkcyjnym była co trzecia z nich (32,6 proc.). Mężczyzn biernych zawodowo w wieku 18-59 lat było więcej - stanowili oni aż 41,3 proc. - wynika z analizy luki zatrudnienia oraz wynagrodzeń kobiet i mężczyzn PARP.

Więcej o: