Szwecja. Uzbrojeni więźniowie wzięli strażników za zakładników. Zażądali m.in. helikoptera

W zakładzie karnym Hällby koło miasta Eskilstuna w środkowej Szwecji dwaj więźniowie wzięli za zakładników dwoje strażników. Około godziny 12.30 zabarykadowali się wraz z nimi w jednym z pomieszczeń. Jak poinformował dziennik "Aftonbladet", w zamian za uwolnienie funkcjonariuszy osadzeni domagają się m.in. udostępnienia im helikoptera.

Kierownictwo zakładu karnego nie ujawnia personaliów więźniów. Jak poinformował dziennik "Aftonbladet" zakładników przetrzymują 30-letni Isak Dewit i 24-letni Haned Mahamed Abdullahi, którzy odsiadują wyroki za morderstwo

Dwójka zakładników to kobieta i mężczyzna, którzy zastępują strażników w czasie ich urlopu.

Zobacz wideo Więzień próbował popełnić samobójstwo. Skoczył wprost na strażnika

Eskilstuna. Więźniowie skazani za morderstwo wzięli dwóch zakładników. Zażądali helikoptera i 20 pizz

Szwedzkie media podały też, że osadzeni są uzbrojeni w żyletki przymocowane do szczoteczek do zębów.

Na miejsce wezwano wzmocnione oddziały policji oraz negocjatorów. Według "Aftonbladet" w zamian za uwolnienie funkcjonariuszy więźniowie domagali się udostępnienia im helikoptera. Później mieli natomiast powiedzieć policjantom, że wypuszczą jednego zakładników, jeśli... wszystkich 20 więźniów przebywających na oddziale otrzyma pizzę z mięsem kebab. Służby przystały na to żądanie i zleciły wypiek 20 pizz jednej z lokalnych restauracji. 

Niewykluczone, że w ciągu kolejnych minut policja zdecyduje się na siłowe odbicie zakładników. Obecni na miejscu dziennikarze relacjonują, że pod budynek więzienia podjechały "trzy lub cztery czarne furgonetki". 

Hällby to zamknięty zakład karny dla najgroźniejszych przestępców. Ma 98 miejsc.

Więcej o: