Węgry. Orban chce homofobicznej ustawy i zapowiada referendum. Bruksela reaguje

Węgry ogłosiły w środę plany zwołania referendum w sprawie ochrony dzieci, aby - jak mówi premier - zwalczać presję ze strony Unii Europejskiej. Ta z kolei zareagowała na wprowadzone przez Viktora Orbana prawo uderzające w społeczność LGBT+.

Viktor Orban oskarżył unijną władzę wykonawczą o nadużywanie uprawnień. Chodzi o zakwestionowanie przez Komisję Europejską ostatnich zmian w węgierskich przepisach dotyczących edukacji i ochrony dzieci.

Zobacz wideo Sikorski: Nie widziałem takiej samodegradacji pozycji międzynarodowej jakiegoś kraju

Viktor Orban: Węgierskie prawo nie pozwala na propagandę seksualną

W nagraniu zamieszczonym na Facebooku węgierski premier powiedział, że w "ostatnich tygodniach Bruksela otwarcie atakowała Węgry w związku z ich prawem, dotyczącym ochrony dzieci. Węgierskie prawo nie pozwala na propagandę seksualną w przedszkolach, szkołach, w telewizji i w reklamach" - podkreślił Viktor Orban.

Gazeta Polska do swojego wydania z 24.07.2019 dołączyła naklejkę 'Strefa wolna od LGBT'Radni Świdnika nie chcą uchylić "strefy wolnej od LGBT". Dostali rachunki

Ostatnimi działaniami premier zintensyfikował w kraju kampanię przeciwko osobom LGBT+. Prawo wymierzone w te osoby, które weszło w życie w tym miesiącu, zakazuje używania w szkołach materiałów postrzeganych jako promujące homoseksualność i zmianę płci. Wywołało to niepokój w społeczności LGBT+ i zwiększyło tarcia z Komisją Europejską - pisze Reuters.

Bruksela reaguje, a Orban zapowiada referendum

Bruksela wszczęła przeciwko Węgrom postępowanie o naruszenia prawa Unii Europejskiej "w związku z naruszeniem praw podstawowych osób LGBTIQ". Działania podjęte przez Komisję mogą wstrzymać finansowanie Budapesztu przez UE, dopóki przepisy nie zostaną wycofane.

Lotnisko Charles de GaulleFrancja. O włos od tragedii na paryskim lotnisku. Kontroler się przejęzyczył

W odpowiedzi na reakcję władz unijnych, Viktor Orban zapowiedział referendum, w którym ma zostać zadanych pięć pytań, w tym: "Czy jest Pan/i za tym, by małoletnim dzieciom organizowano w instytucji oświatowej bez zgody rodziców zajęcia prezentujące orientacje seksualne?"

- Stawką jest przyszłość naszych dzieci, dlatego nie możemy ustąpić w tej kwestii. Gdy presja na nasz kraj jest tak ogromna, Węgry jest w stanie ochronić tylko wspólna wola narodu - tłumaczył premier. Viktor Orban, który sprawuje władzę od 2010 roku, przedstawia się jako obrońca tradycyjnych wartości chrześcijańskich i stawia swoje poglądy w opozycji do zachodniego liberalizmu.

Więcej o: