Francja. O włos od tragedii na paryskim lotnisku. Kontroler lotów się przejęzyczył

Przejęzyczenie kontrolera lotów na francuskim lotnisku w Charles de Gaulle mogło być przyczyną ogromnej tragedii. Przez jego błąd dwa samoloty znalazły się bardzo blisko siebie - w niebezpiecznej odległości 90 metrów. Maszyny cudem uniknęły zderzenia.

Do niebezpiecznego incydentu z udziałem francuskiego kontrolera lotów na lotnisku Charles de Gaulle doszło 20 lipca. Jak podaje CNN, chodziło o samolot Boeing 787 United Airlines przylatujący z Newark w stanie New Jersey oraz samolot EasyJet Airbus A320 przygotowujący się do startu do Hiszpanii.

Zobacz wideo Pierwsze w historii tankowanie samolotu przez drona

Incydent na lotnisku we Francji. Kontroler lotów niemal doprowadził do zderzenia dwóch samolotów

Incydent na lotnisku w Charles de Gaulle mógł zakończyć się tragedią. Kontroler lotów przejęzyczył się i poinformował załogę maszyny United Airlines, aby samolot wylądował na 09R. W tym samym czasie samoloty startowały z pasa 09R i lądowały na 09L.

Jak wynika z raportu ze zdarzenia, Boeing 787 United Airlines przylatujący z Newark w stanie New Jersey oraz EasyJet Airbus A320, przygotowujący się do rejsu do Malagi w Hiszpanii spotkały się w odległości 90 m. Wynika z niego również, że załoga starała się potwierdzić zmianę pasa startowego, używając słów: "zrozumieć" i "dziewięć prawo", jednak kontroler, nie potwierdzając zwrotnych informacji, zalecił samolotowi EasyJet, aby ten ustawił się w kolejce do startu z pasa startowego 09R.

Koronawirus we Francji - szczepieniaFrancja. Minister zdrowia ogłasza: Czwarta fala zakażeń to "epidemia młodych"

W tym momencie samolot United Airlines wciąż był ustawiony w kolejce do lądowania na 09L, więc załoga rozpoczęła manewr. Następnie zapytali kontrolera lotów, dlaczego inna maszyna ląduje na ich pasie startowym i ostrzegli go o potencjalnej kolizji - podaje CNN

Lotnisko wyjaśnia przyczynę pomyłki. Ich zdaniem kontroler "wyszedł z wprawy" 

Kontroler starał się wyjaśnić swoją pomyłkę. Twierdził, że miał zepsuty sprzęt i nie widział pola startowego 09, ponieważ przez usterkę musiał pracować na innym ekranie. Co więcej, czuł się zdezorientowany tym, że inny samolot prosił o lądowanie na tym pasie startowym.

Z kolei linie lotnicze tłumaczą przejęzyczenie kontrolera lotów pandemią, czyli okresem, gdzie liczba lotów malała, a ich pracownicy mieli przez to wyjść z wprawy w pełnieniu swoich obowiązków. Śledczy twierdzą z kolei , że to również błąd załogi United Airlines, która powinna była użyć terminu "potwierdź" zamiast niestandardowego "zrozumieć".

Paryż. Zdjęcie ilustracyjneFrancja wprowadza restrykcje dla osób bez paszportu covidowego

Paryż każdego roku odwiedzają miliony turystów.  Stolicę Francji obsługują trzy porty lotnicze: Charles de Gaulle, Paryż-Orly i Beauvais–Tille. Największym z nich jest Charles de Gaulle oddalony od stolicy o 25 kilometrów.

Więcej o: