Chiny. Ogromne powodzie, pasażerowie utknęli w zalanym metrze. Woda sięgała do ramion [ZDJĘCIA]

Dramatyczna sytuacja w Chinach. W prowincji Henan wylały rzeki. Woda zalała ulice kilkunastu miast i wpłynęła do tuneli metra, gdzie uwięziła pasażerów. W sieci pojawiły się nagrania z pociągu.

Od soboty środkowe Chiny zmagają się z ulewnym deszczem. W Zhengzhou w prowincji Henan woda dostała się do tuneli metra, a stamtąd do pociągu, w którym znajdowali się ludzie. Woda sięgała im do pasa - informuje BBC. Na nagraniach widać jednak, że woda sięgała nawet wyżej - do ramion. Niektórzy z pasażerów stawali na siedzeniach, aby utrzymać się na powierzchni.

Telewizja BBC informowała, że z pociągu udało się uratować około 300 osób - nie wiadomo ile jeszcze pozostało wewnątrz, ale lokalne media donoszą, że poziom wody spadł.

Niemcy. Tereny spustoszone przez powódź.Meteorolodzy i politycy: Powódź w Niemczech była do przewidzenia

Ogromne powodzie w Chinach. Deszcz ma padać do czwartku

We wtorek meteorolodzy wydali czerwone, najwyższe ostrzeżenie przed ulewnymi deszczami, które mają utrzymywać się jeszcze przez 24 godziny. Według państwowych mediów od 16 lipca z prowincji Henan, zamieszkiwanej przez 94 mln ludzi, ewakuowano ponad 10 100 osób.

W Zhengzhou, gdzie w ciągu godziny spadło ponad 200 mm deszczu, wiele autostrad zostało zamkniętych, kursy pociągów zostały zawieszone, a niektóre loty miały opóźnienie lub w ogóle zostały odwołane. Jak podaje Reuters, w Dengfeng fabryka stopu aluminium eksplodowała, kiedy woda z rzeki wdarła się do środka fabryki. W Ruzhou, mieście na południowy zachód od Zhengzhou, woda na ulicach porywała ze sobą samochody, inne pojazdy i przedmioty. 

Powódź w NiemczechRośnie liczba ofiar powodzi. W Niemczech zmarło ok. 160 osób

Więcej o: