Nieoficjalnie: Komisja Europejska wyśle list do polskich władz. Ma ostrzec przed sankcjami

Polsat News podaje nieoficjalnie, że Komisja Europejska zamierza wystosować do polskich władz list ws. ostatniego wyroku TSUE dotyczącego wymiaru sprawiedliwości w Polsce. W dokumencie ma się znaleźć ostrzeżenie dotyczące ewentualnych sankcji.

Jak informuje Polsat News, w liście Komisja Europejska ma pytać polskich władz, w jaki sposób chcą wdrożyć orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej odnoszący się do Izby Dyscyplinarnej. 

Zobacz wideo Sikorski: Powiązanie praworządności z finansami już jest

Nieoficjalnie: KE wystosuje list ws. orzeczenia TSUE 

Według brukselskiej korespondentki Doroty Bawołek w dokumencie, który ma zostać wysłany we wtorek, znajduje się także ostrzeżenie. Według dziennikarki pojawia się tam informacja, że - jeśli Polska nie wdroży orzeczenia TSUE - komisja może poprosić Unię Europejską o nałożenie sankcji finansowych. Polsat News precyzuje, że KE może zawnioskować o kary do TSUE

We wtorek o godz. 14 ma odbyć się kolegium unijnych komisarzy. Po nim ma zostać przedstawiony raport KE w sprawie stanu praworządności. 

Spór o Izbę Nadzwyczajną. TSUE o braku "pełnej rękojmi niezawisłości"

W środę wiceprezeska Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydała postanowienie o zastosowaniu środków tymczasowych zobowiązujących Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. 

Tego samego dnia Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności unijnych przepisów o wykonywaniu środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczących funkcjonowania sądownictwa w Polsce. Trybunał badał pytanie prawne Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, której kompetencje w sprawach dyscyplinarnych sędziów zawiesił w kwietniu 2020 roku TSUE.

Izba pytała czy państwo członkowskie ma obowiązek wykonać środki tymczasowe odnoszące się do kształtu ustroju i funkcjonowania konstytucyjnych organów władzy sądowniczej tego państwa. Orzeczenie zapadło większością głosów, wydał je 5-osobowy skład Trybunału Konstytucyjnego.

Natomiast w czwartek TSUE uznał, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z unijnym prawem, ponieważ Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie daje "pełnej rękojmi niezawisłości i bezstronności" i nie jest chroniona przed wpływami władzy ustawodawczej i wykonawczej. Unijny trybunał wskazał, że w związku z tym spoczywa na Polsce obowiązek "przyjęcia środków niezbędnych do tego, by uchybienie to ustało".

Więcej o: