EURACTIV.pl: PiS opuści Europejskich Konserwatystów i Reformatorów? "Nawet nie próbowano zastąpić Fotygi"

Prawo i Sprawiedliwość jest bliskie wycofania się z partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów - informuje EURACTIV.pl. O nadchodzących zmianach brukselska redakcja portalu usłyszała od polityka jednej z partii wchodzących w skład EKR. Jego zdaniem PiS "straciło zainteresowanie" dotychczasową frakcją.

Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com / tłum. Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl

Proszący o zachowanie anonimowości rozmówca EURACTIV podkreślił, że powodem decyzji PiS jest "całkowite przejęcie EKR przez Włochów". Polacy mają nie zgadzać się z przywództwem w EKR 44-letniej Giorgi Meloni.

Włoszka od września ubiegłego roku funkcje deputowanej i liderki partii Bracia Włosi (wł. Fratelli d’Italia) łączy z rolą przewodniczącej Partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, której trzon w Parlamencie Europejskim stanowią po brexicie politycy Prawa i Sprawiedliwości i Braci Włochów. Sekretarzem generalnym EKR jest była szefowa polskiego MSZ Anna Fotyga.

Zobacz wideo Kamiński: Spuśćmy zasłonę milczenia na kompetencje międzynarodowe Beaty Szydło

Niespodziewane odejście Anny Fotygi

Fotyga po 10 latach pełnienia funkcji wiceprzewodniczącej partii złożyła rezygnację na dzień przed posiedzeniem zarządu EKR w dniu 18 czerwca, motywując swoją decyzję względami zdrowotnymi. W zarządzie pozostało dwóch członków - Meloni i wiceprezes Jorge Buxadé z hiszpańskiej skrajnie prawicowej partii Vox. Miejsce po polskiej eurodeputowanej nie zostało jeszcze zastąpione.

Przedstawiciele EKR odmówili komentarza w sprawie. - Nie jest możliwe, żeby prezes PiS Jarosław Kaczyński nie wiedział o rezygnacji Anny Fotygi. Podejrzane jest, że nawet nie próbowano jej zastąpić innym politykiem PiS - podkreśla rozmówca brukselskiego EURACTIV.

- To wyraźny znak, że PiS straciło zainteresowanie EKR po odejściu brytyjskich konserwatystów - dodał informator. W Parlamencie Europejskim w szeregach EKR zasiada 27 eurodeputowanych Prawa i Sprawiedliwości.

Zadłużenie EKR, rywalizacja włoskich polityków

Okrojony do dwóch osób zarząd partii nie łamie zasad finansowania Parlamentu Europejskiego. Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy otrzymują z tego tytułu 4 mln euro dotacji rocznie. Inaczej sprawa ma się jednak w przypadku prawa belgijskiego, które przewiduje, że zarząd takich podmiotów powinien składać się z co najmniej trzech członków.

Rozmówca EURACTIV podkreśla, że celem Meloni jest zachowanie spójności EKR-u, zwłaszcza w sytuacji, gdy na europejskiej prawicy powstał ożywiony ruch po odejściu zimą z Europejskiej Partii Ludowej Fideszu Viktora Orbana. Od kilku miesięcy trwają spekulacje nt. utworzenia nowej frakcji grupującej Fidesz, PiS oraz włoską Ligę.

Meloni wprawdzie pozostaje w bardzo dobrych relacjach z Matteo Salvinim, jednak według włoskich mediów to tylko zasłona dymna dla rywalizacji obojga charyzmatycznych polityków o prymat na włoskiej prawicy. Bracia Włosi byli jedyną dużą partią, która nie weszła w skład nowego włoskiego rządu Mario Draghiego. Inaczej niż Liga czy Forza Italia.

Ewentualne odejście PiS z EKR-u byłoby wielce nie na rękę Meloni. Do problemów z PiS dochodzą jeszcze inne kłopoty. Ugrupowanie nadal ma około pół miliona euro zadłużenia, którego nie udało się spłacić z unijnego dofinansowania.

Na początku lipca szesnaście prawicowych partii podpisało wspólną deklarację w sprawie przyszłości Europy. Wśród sygnatariuszy są m.in. PiS, Fidesz, Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen oraz włoskie Liga i Bracia Włosi. - Nie chcemy rewolucji, które stworzą z UE superpaństwo - zadeklarował wówczas Jarosław Kaczyński.

Artykuł pochodzi z serwisu EURACTIV.pl.

Więcej o: