Rosja ma nowe jednostki na Zalewie Wiślanym. Kutry szturmowo-desantowe weszły do służby

Do rosyjskiej Floty Bałtyckiej dołączyły dwie nowe jednostki. Kutry desantowo-szturmowe z koncernu Kałasznikow będą stacjonować w porcie na Zalewie Wiślanym. Są przeznaczone m.in. do transportu morskiego i desantu.
Zobacz wideo Siemoniak o atakach hakerskich na rząd: Kompromitacja i ewenement na skalę światową

W tym tygodniu odbyło się uroczyste podniesienie bandery na dwóch kutrach desantowo-szturmowych - poinformowało w komunikacie rosyjskie Ministerstwo Obrony. To jednostki projektu 02510 typu BK-16, zbudowane przez koncern Kałasznikow. 

Rosja. Nowe okręty wchodzą do służby. Mają pojawić się na Zalewie Wiślanym

Biuro prasowe rosyjskiej Floty Bałtyckiej poinformowało, że uroczystość odbyła się w miejscowości Primorsk w obwodzie kaliningradzkim. To niewielki port leżący nad Zalewem Wiślanym. 

Spotkanie Władimira Putina z Donaldem Trumpem podczas szczytu G20 w Osace (2019 r.)"The Guardian": Putin miał zaakceptować plan wsparcia Trumpa w wyborach

Jednostki desantowe zostały zbudowane w stoczni Rybinskaja Wierf dla Floty Bałtyckiej i dostarczone w ramach programu planowanego dozbrojenia Floty - podaje agencja TASS. Kutry typu BK-16 są przeznaczone m.in. do transportu, desantu oraz udziału w akcjach ratowniczych. Mogą zabrać 18 osób oraz trzech członków załogi. Rozwijają prędkość 40 węzłów (prawie 75 km/h). 

Serwis defence24.pl zwraca uwagę, że wybór niewielkiego Primorska na miejsce uroczystości "może być dowodem na toczący się tam proces tworzenia tam bazy dla sił desantowo-szturmowych Floty Bałtyckiej".

"Jednostki tam stacjonujące mają być przeznaczone przede wszystkim do działania w rejonie Zalewu Wiślanego, a więc głównie przeciwko celom znajdującym się na terytorium Polski. Świadczy o tym również charakter i przeznaczenie jednostek" - czytamy w serwisie. 

 

Rosja. Wszyscy przeżyli wypadek samolotu lecącego do TomskaAn-28 zaginął na Syberii. Wszyscy przeżyli twarde lądowanie

Więcej o: