Koronawirus w Wielkiej Brytanii. Dobowy rekord w trzeciej fali epidemii. Minister zdrowia zakażony

54 674 nowe zakażenia koronawirusem wykryto w ciągu minionej doby w Wielkiej Brytanii, co oznacza piąty dzień z rzędu rekordowym bilansem w trzeciej fali epidemii - podał w sobotę brytyjski rząd. Zarejestrowano też kolejnych 41 zgonów z powodu Covid-19.

W porównaniu z poprzednim dniem liczba stwierdzonych zakażeń jest wyższa o ponad 2800, to także najwyższy dobowy bilans od 15 stycznia tego roku. Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii było tylko 10 dni, gdy liczba wykrytych zakażeń była wyższa od tej podanej w sobotę - wszystkie miały miejsce między 31 grudnia zeszłego roku a 15 stycznia br., gdy trwał szczyt drugiej fali. Łączna liczba wykrytych infekcji wzrosła tym samym do prawie 5,39 mln, co jest siódmym najwyższym wynikiem na świecie.

Podana w sobotę liczba zgonów jest najmniejsza od czterech dni, podczas których dwa razy zanotowano najwyższe bilanse w trzeciej fali. Jednocześnie choć poziom zakażeń zaczyna dorównywać tym ze stycznia, to bilanse zgonów są 30-40 razy niższe niż w styczniu. Tym brytyjski rząd uzasadnia budzącą kontrowersje decyzję o zniesieniu w Anglii od poniedziałku wszystkich prawnie obowiązujących restrykcji covidowych.

Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii z powodu Covid-19 zmarły 128 683 osoby.

Do piątku włącznie pierwszą dawkę szczepionki otrzymało prawie 46,23 mln osób, a obie - 35,73 mln. Stanowi to odpowiednio 87,8 proc. oraz 67,8 proc. dorosłych mieszkańców kraju. 

Zobacz wideo Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić na COVID?

Wielka Brytania. Minister zdrowia zakażony koronawirusem

Brytyjski minister zdrowia Sajid Javid poinformował w sobotę, że przeprowadzony u niego test potwierdził obecność koronawirusa. Zapewnił, że dzięki szczepieniu objawy choroby są bardzo łagodne.

Javid, który otrzymał już obie dawki szczepionki przeciw Covid-19, w opublikowanym na Twitterze nagraniu wideo wyjaśnił, że w piątek wieczorem poczuł się "nieco osłabiony" i wykonał szybki test antygenowy, a ponieważ jego wynik okazał się pozytywny, izoluje się wraz z rodziną w oczekiwaniu na wynik testu typu PCR.

Elżbieta WitekWitek do oponentów: Bez żadnych skrupułów bierzecie i narzekacie

"Dziś rano uzyskałem pozytywny wynik testu na Covid-19. Czekam na mój wynik PCR, ale na szczęście przyjąłem szczepionki i objawy są łagodne. Proszę, zgłoście się po swoje szczepienie, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście" - powiedział Javid. Przypomniał, że wszyscy, którzy czują się osłabieni lub mieli kontakt z kimś, kto uzyskał pozytywny wynik, powinni wykonać szybki test. "Jeśli każdy robi, co do niego należy, chroni nie tylko siebie i swoich bliskich, ale także NHS (publiczną służbę zdrowa - PAP), i pomaga zachować nasz styl życia" - podkreślił Javid.

We wtorek Javid odwiedził dom opieki w Streatham w południowym Londynie, a wcześniej tego dnia był w parlamencie.

Javid objął stanowisko ministra zdrowia trzy tygodnie temu, zastępując Matta Hancocka, który ustąpił po tym, jak został przyłapany na złamaniu obowiązujących restrykcji covidowych. Również Hancock miał w przeszłości koronawirusa - w pierwszej fazie pandemii, wiosną zeszłego roku.

W piątek brytyjski rząd poinformował o wykryciu w ciągu ostatniej doby prawie 52 tys. zakażeń koronawirusem, co jest najwyższą liczbą od pół roku. Mimo to w poniedziałek w Anglii zniesione zostaną niemal wszystkie prawnie obowiązujące restrykcje. (PAP)

bjn/ akl/

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Jarosław KaczyńskiNie będzie żadnego polexitu, ale Kaczyński zostawi za sobą spaloną ziemię

Więcej o: