Pandemia koronawirusa. Lawinowy wzrost zakażeń w Holandii. Nawet o 500 procent

Czwarta fala koronawirusa nabiera na sile w Holandii. Prawie 52 tysiące osób zachorowało na COVID-19 w przeciągu ostatniego tygodnia. To wzrost o 500 proc. w stosunku do statystyk z początku miesiąca. Premier Holandii Mark Rutte przeprosił w poniedziałek za zbyt wczesne zniesienie większości obostrzeń wprowadzonych w związku z COVID-19.

Szef rządu Holandii zapowiedział, że od najbliższej soboty ponownie zostaną zamknięte kluby nocne i dyskoteki. Odwołano koncerty i inne wydarzenia publiczne. Przywrócony zostanie również obowiązek zachowania dystansu w restauracjach. Restrykcje zostały przedłużone przynajmniej do 13 sierpnia.

Jak podaje "The Guardian", pozytywnym sygnałem jest jednak to, że liczba przyjęć do szpitala w Holandii wzrosła tylko o 11%, co odpowiada zaledwie 60 pacjentom. W opinii ekspertów głównym źródłem wzrostu zakażeń był brak restrykcji w klubach, dyskotekach i barach. 

Minister zdrowia Hugo de Jonge poinformował, że niemal 80 proc. populacji Niderlandów zostało już zaszczepionych. 

Wielka Brytania. Najwięcej zakażeń i zgonów od początku trzeciej fali

Jeśli chodzi o wykryte infekcje, jest to najwyższy poziom od 22 stycznia, a także siódmy kolejny dzień, w którym ich liczba przekracza 30 tys., natomiast zgonów jest najwięcej od 9 kwietnia. Dla porównania - we wtorek przed tygodniem liczba wykrytych zakażeń wynosiła niespełna 28,8 tys., a zgonów - 37. Z kolei rekordowe bilanse od początku epidemii w Wielkiej Brytanii miały miejsce w styczniu tego roku - zakażeń było ponad 68 tys., a zgonów - 1820.

Dotychczas w Wielkiej Brytanii stwierdzono 5,19 mln infekcji, zmarło 128 481 osób. W obu przypadkach są to siódme najwyższe bilanse na świecie.

Naukowcy szacują, że szczyt trzeciej fali epidemii w Wielkiej Brytanii nastąpi około połowy sierpnia. Brytyjski minister zdrowia Sajid Javid powiedział w poniedziałek, że w ciągu lata dobowe bilanse zakażeń mogą sięgnąć 100 tysięcy, zaś według SAGE, naukowej grupy doradczej ds. sytuacji kryzysowych, w szczycie trzeciej fali można się spodziewać, że codziennie z powodu COVID-19 do szpitali przyjmowanych będzie 1000-2000 osób, a umierać będzie 100-200.

W ostatnich kilku dniach liczba pacjentów przyjmowanych do szpitali z powodu COVID-19 przekracza 500, zaś ich łączna liczba przekroczyła 3500.

Mimo rosnącej liczby zakażeń, w poniedziałek 19 lipca w Anglii nastąpi niemal całkowite zniesienie wszystkich restrykcji covidowych, a w Szkocji - pewne ich poluzowanie. Brytyjski rząd jest zdania, że lato jest najlepszym czasem na znoszenie restrykcji, a szczepienia znacząco osłabiły związek między zakażeniami a hospitalizacjami i zgonami.

Zobacz wideo Ile może jeszcze potrwać pandemia koronawirusa?
Więcej o: