"The Guardian": Kolejna fala zakażeń grozi setkami tysięcy przypadków "długiego Covidu"

Już niebawem każdego dnia w Wielkiej Brytanii może dochodzić do nawet 20 tysięcy przypadków "długiego Covidu" dziennie - ostrzega "The Guardian". To zespół dolegliwości pojawiający się u ozdrowieńców Covid-19, który charakteryzuje się między innymi często występującym zmęczeniem i problemami z pamięcią.

Pomimo rosnącej liczby przypadków Covid-19 w Wielkiej Brytanii, rząd nie wycofuje się z deklaracji o przejściu do ostatniego etapu wychodzenia z lockdownu od dnia 19 lipca. Tymczasem według naukowców wypowiadających się dla „Guardiana", kolejna fala zakażeń może doprowadzić do setek tysięcy nowych przypadków "długiego Covidu".

Zobacz wideo Jak będzie wyglądała kontrola zaszczepionych przy limitach? Rząd przygotował specjalną aplikację

"Długi Covid" to zespół dolegliwości, który znany jest również pod nazwą "syndromu pocovidowego". Jego charakterystyczne objawy to między innymi problemy z koncentracją i pamięcią, zaburzenia snu, duszności, wycieńczające zmęczenie oraz bóle w klatce piersiowej. Dolegliwości mogą występować przez wiele miesięcy po infekcji. Co niepokojące, "długi Covid" może rozwinąć się nawet u osób, które przeszły zakażenie koronawirusem bezobjawowo i nie zdają sobie z tego sprawy.

Naukowcy wciąż mają niewiele informacji na temat przyczyn, przez które dochodzi do długofalowych powikłań po zakażeniu Covid-19. Pojawiły się jednak pewne dowody wskazujące na to, że powodem może być niekorzystne działanie wirusa SARS-CoV-2 na układ odpornościowy człowieka. "Guardian" podaje, że ryzyko wystąpienia "długiego Covidu" jest wyższe wśród kobiet oraz osób chorujących na astmę.

W opinii prof. Dannego Altmanna, immunologa z Imperial College w Londynie, "długi Covid" może rozwinąć się u nawet co piątej osoby, która przeszła infekcję.

Biorąc pod uwagę wszystkie warianty SARS-CoV-2, z którymi mieliśmy do czynienia, każde zakażenie, nieważne czy była to bezobjawowa infekcja czy ciężki przypadek wymagający hospitalizacji, wiąże się z 10-20 proc. ryzykiem rozwinięcia się syndromu "długiego Covidu". Nie widzieliśmy od tej zasady żadnych wyjątków

– mówił ekspert.

Wielka Brytania. Czy "długi Covid" dotknie setek tysięcy ludzi?

Brytyjski minister zdrowia Sajida Javida zapowiada, że już niedługo na Wyspach liczba nowo wykrytych zakażeń może wynieść nawet sto tysięcy dziennie. Według ekspertów, z którymi rozmawiał „Guardian", oznacza to od 10 do 20 tysięcy nowych przypadków "długiego covidu" każdego dnia.

Dobrą informacją jest to, że choroba rzadziej występuje u osób zaszczepionych. - Widzimy, że przyjęcie dwóch dawek szczepionki przeciw Covid-19 znacząco zmniejsza ryzyko przejścia "długiego Covidu" – powiedziała w rozmowie z "Guardianem" dr Claire Steves, epidemiolożka z Kings College w Londynie.

Więcej o: