Francja na wojnie z COVID-19. Obowiązkowe szczepienia dla medyków i "karnet zdrowotny"

W poniedziałek prezydent Francji Emmanuel Macron wygłosił telewizyjne przemówienie, w którym zapowiedział m.in. wprowadzenie obowiązku szczepień dla personelu medycznego. Ogłosił również, z jakimi niedogodnościami będą musiały mierzyć się osoby niezaszczepione.

Wariant Delta koronawirusa sprawił, że w wielu państwach liczba odnotowywanych przypadków Covid-19 znów zaczyna rosnąć pomimo trwającej od wielu tygodni akcji szczepień. Prezydent Francji Emmanuel Macron w poniedziałek wieczorem wygłosił telewizyjne przemówienie, w którym zapowiedział konkretne działania, mające na celu uchronienie Francji przed kolejnym lockdownem.

Obowiązkowe szczepienia personelu medycznego. Macron zapowiada "karnet zdrowotny"

Prezydent Macron zapowiedział, że od połowy września osoby niezaszczepione nie będą mogły pracować w systemie ochrony zdrowia. Szczepienia będą obowiązkowe dla personelu medycznego, ale też innych osób, które mają kontakt z pacjentami. Po 15 września ma się rozpocząć proces weryfikacji tego, czy wszyscy pracownicy są zaszczepieni i w dalszej kolejności ewentualnego „wyciągania sankcji".

Zobacz wideo Czy szczepienia w Polsce powinny być obowiązkowe?

Zauważalne zmiany nastaną dużo szybciej dla tych, którzy nie są zaszczepieni, nie są ozdrowieńcami i nie mają negatywnego wyniku testu na Covid-19. Wraz z początkiem sierpnia stracą oni możliwość wstępu do barów, kawiarni, restauracji, czy centrów handlowych, a także samolotów, pociągów i autobusów.

Już wcześniej, bo od 21 lipca osoby te nie będą mogły z kolei odwiedzać kin i teatrów oraz innych miejsc „wypoczynku i kultury", w których gromadzi się powyżej 50 osób.

Zapowiadany „karnet zdrowotny" ma zachęcić Francuzów do szczepień. Obecnie zaszczepionych co najmniej jedną dawką jest ponad połowa z nich, ale tylko niewiele ponad 36 procent przyjęło wszystkie dawki.

- Dla naszego bezpieczeństwa i jedności, musimy dążyć do zaszczepienia wszystkich Francuzów – zaapelował w poniedziałek wieczorem Macron.

Prezydent poinformował również, że od jesieni Francuzi będą płacili za testy PCR na Covid-19. „Wszędzie będziemy postępować podobnie, uznając obywatelskie postawy i obciążając restrykcjami tych, którzy nie są zaszczepieni" - oświadczył Emmanuel Macron.

Jednocześnie Macron ogłosił wprowadzenie stanu wyjątkowego oraz godziny policyjnej na terytoriach zamorskich La Réunion i na Martynice z powodu rozwoju kolejnej fali pandemii.

Więcej o: