Belgia. Żołnierz-ekstremista groził politykom i wirusologom. Jego poszukiwania kosztowały 870 tys. euro

Intensywne poszukiwania w całej Belgii żołnierza, który groził władzom i wirusologom, kosztowały prawie 870 tysięcy euro. Poinformowało o tym belgijskie ministerstwo spraw zagranicznych.

O sprawie Jürgena Coningsa informowaliśmy w maju tego roku. Żołnierz był podejrzewany o planowanie zamachu terrorystycznego. Pozostawił listy pożegnalne, w których miał napisać, że jest przygotowany na "śmiertelną bitwę z policją" oraz "nie może dłużej żyć w społeczeństwie, w którym politycy i wirusolodzy zabrali nam wszystko". Chodziło o ograniczenia wprowadzonych przez rząd w związku z epidemią koronawirusa.

Akcja poszukiwacza z udziałem służb specjalnych zakończyła dwa tygodnie temu, po 35 dniach. Ciało mężczyzny zostało znalezione w jednym z parków narodowych.

Zobacz wideo Wbrew przekazom terroryzm nie ma koloru skóry

Poszukiwania kosztowały prawie 870 tysięcy euro

Nie milkną głosy oburzenia w Belgii w związku ze sprawą Jürgena Coningsa i nieudolnością służb. Teraz krytykowane są wysokie koszty operacji namierzenia podejrzanego wojskowego. Z tych pieniędzy sfinansowano wykorzystanie pojazdów opancerzonych i sprzętu saperskiego oraz helikoptera, wypłacono też premię żołnierzom biorącym udział w poszukiwaniach za pracę w weekendy.

Zdaniem krytyków sprawa Coningsa ośmieszyła służby specjalne i wykazała również, że nie zadziałały odpowiednie procedury. Zbiegły żołnierz był bowiem na liście potencjalnych terrorystów ze względu na ekstremistyczne poglądy, a mimo to miał dostęp do broni. Wyjaśnień w tej sprawie zażądał premier Belgii.

Więcej o: