Konferencja prezydenta Litwy i premiera Hiszpanii przerwana. Powodem reakcja na wylot rosyjskiego myśliwca

Nagły start hiszpańskiego myśliwca spowodował, że trzeba było przerwać konferencję premiera Hiszpanii Pedro Sancheza i prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy. Powodem tak szybkiej reakcji pilotów był alarm związany z niezaraportowanym wylotem rosyjskiego samolotu.

Wspólna konferencja Pedro Sancheza i Gitanasa Nausedy odbyła została zorganizowana na lotnisku wojskowym Zokniai na Litwie, nieopodal bazy lotniczej w Szawłach. Hiszpańskie siły powietrzne pełnią tam obecnie dyżur w ramach misji Baltic Air Policing.

Zobacz wideo Planowy lot Tu-160 Rosyjskich Sił Powietrznych nad neutralnymi wodami Bałtyku

Reuters podaje, że konferencja została przerwana po trzech minutach. Wtedy piloci zaczęli pospiesznie przygotowywać się do startu myśliwca. Przywódcy zostali odprowadzeni na bok, odsunięto podium i flagi, z hangaru wyprowadzono przedstawicieli mediów. 

Konferencja liderów Hiszpanii i Litwy przerwana. Powodem pilny wylot myśliwca

Jak się wkrótce okazało, piloci otrzymali sygnał do startu w celu przechwycenia samolotów, które naruszyły przestrzeń powietrzną Litwy. Nie miały one planów lotu i nie odpowiadały na wezwania. Przedstawiciel litewskiego wojska poinformował Reutersa, że chodziło o poderwanie rosyjskiego myśliwca, który stacjonował w obwodzie kaliningradzkim. 

Kruszyna. Kierowca potrącił rowerzystkę (zdjęcie ilustracyjne)Śląskie. Pijany kierowca potrącił rowerzystkę. 16-latka zmarła w szpitalu

- Naszą konferencję prasową przerwało prawdziwe wezwanie. Jak widzisz, wszystko świetnie funkcjonuje. Mogę potwierdzić, że myśliwiec wystartował w czasie krótszym niż 15 minut. Dzięki Pedro widzieliśmy na własne oczy, jak działa nasza misja Baltic Air Policing - powiedział po wszystkim prezydent Gitanas Nauseda. Hiszpański premier oświadczył, że takie sytuację uzasadniają obecność sił lotniczych Hiszpanii w tym miejscu. W bazie lotniczej w Szawlach znajduje się obecnie siedem hiszpańskich myśliwców Eurofighter Typhoon.

Dziewulski o wypadku w Stalowej Woli: Czas skończyć ten taniec na drogachDziewulski o wypadku w Stalowej Woli: Czas skończyć ten taniec na drogach

Więcej o: