Masowe groby dzieci w Kanadzie. Premier Trudeau prosi papieża o odszkodowania dla potomków ofiar

Justin Trudeau zwrócił się do kanadyjskich katolików, aby domagali się od Kościoła reakcji w sprawie odkrytych zwłok dzieci rdzennych mieszkańców. Premier zwrócił się także, z prośbą do papieża Franciszka, aby Kościół wypłacił odszkodowania potomkom ofiar.

Jak donosi Katolicka Agencja Informacyjna, przedstawiciel Oblatów Maryi Niepokalanej (OMI) Ken Thorson sądzi, że przeprosiny ze strony papieża mogą być pomocne w procesie pojednania, po tym jak w ostatnim czasie odkryto kolejne masowe groby dzieci. Od maja do czerwca na terenach dawnych szkół katolickich w Kanadzie odnaleziono nieoznakowane mogiły około 1158 dzieci. W szkołach tych uczyły się dzieci rdzennych mieszkańców tego kraju. Z tego też powodu nasilają się nastroje antyklerykalne. 

Zobacz wideo PiS oskarżył KO o podporządkowywanie się władzy kościelnej, padły słowa o biskupie - mobberze i alkoholiku. Tak pozbawiono Głódzia honorowego obywatelstwa Warszawy

Kanada. Justin Trudeau apeluje do Kościoła o odszkodowania i przeprosiny za zbrodnie na dzieciach

Justin Trudeau wezwał katolików w kraju do tego, aby domagali się od Kościoła reakcji po tym, jak na terenie byłych szkół katolickich znalezione zostały szczątki dzieci. "Oczekujemy od Kościoła, że przejmie odpowiedzialność za swoją rolę" - powiedział podczas konferencji prasowej premier Kanady. Trudeau dodał także, że poprosił papieża o odszkodowania. Premier uważa, że powinny zostać opublikowane dokumenty internatów, w których dzieci ludności tubylczej były przez całe lata poddawane przymusowej asymilacji - donosi KAI.

Justin Trudeau podpisał też porozumienie ze stowarzyszeniem Cowessess, na mocy którego dzieci rdzennych mieszkańców nie będą "bezpodstawnie odbierane rodzicom". Z danych rządu federalnego, aż 52,2 procent takich dzieci w wieku poniżej 14 lat objętych opieką zastępczą, co doprowadzało do zerwania więzi ze swoimi rodzinami oraz odbierało im możliwość nauki własnego języka i kultury. Trudeau zapewnił, że rząd Kanady współpracuje z innymi stowarzyszeniami rdzennych mieszkańców, aby osiągnąć podobne porozumienia, jak to podpisane z Cowessess.

Kanada. Spalony i doszczętnie zniszczony kościół w regionie Kolumbii Brytyjskiej Kanada. Cztery katolickie kościoły spalone w ciągu tygodnia. Gniew za dzieci?

Szczątki dzieci rdzennych Kanadyjczyków odkryte w dawnej szkole z internetem 

Pod koniec czerwca odkryto 751 nieoznakowanych grobów w miejscu dawnej szkoły z internatem dla dzieci w Marieval w prowincji Saskatchewan. Zwłoki należały do potomków rdzennych mieszkańców Kanady. Później szczątki dzieci okryto także w pobliżu szkoły St Eugene's Mission, gdzie znaleziono kolejne 182 groby. Z kolei w maju 2021 roku, przy dawnej szkole w Kamloops w Kolumbii Brytyjskiej, odnaleziono zwłoki 215 dzieci.

Według raportu z 2015 roku wynika, że w kanadyjskich szkołach z internatem dochodziło do fizycznego i psychicznego znęcania się nad dziećmi, a także do wykorzystywania seksualnego. Do przebywania w tych placówkach były zmuszane dzieci rdzennych mieszkańców Kanady. Kanadyjska Komisja Prawdy i Pojednania uznaje za zaginione ponad 4100 dzieci, które były uczniami tych szkół. 

Canada Church Fires Kanada. Po odkryciu masowych grobów dzieci zniszczono pomnik JP II

Więcej o: