Haiti. Prezydent Jovenel Moise został zastrzelony. W lutym mówił o zamachu na swoje życie

Prezydent Haiti Jovenel Moise został zastrzelony we własnym domu w nocy z wtorku na środę - informuje agencja Associated Press. W zamachu na życie prezydenta została ranna również jego żona. W lutym br. Moise poinformował o zatrzymaniu ponad 20 osób, które miały planować zamach na jego życie.

O śmierci prezydenta poinformował Claude Joseph, pełniący obowiązki haitańskiego premiera. W nocy z wtorku na środę, do prywatnej rezydencji prezydenta Moisea wdarli się nieznani sprawcy. Według Josepha, część z nich mówiła po hiszpańsku. 

Jovenel Moise zginął w wyniku odniesienia ran postrzałowych. Obrażania odniosła także żona prezydenta - Martine Moise. Pierwsza dama przebywa obecnie w szpitalu. 

Zobacz wideo Starcie przy mównicy sejmowej. Nitras kontra Witek, Terlecki i Kaczyński

Haiti. Prezydent kraju został zamordowany we własnym domu. "Barbarzyński akt"

Tymczasowy premier Claude Joseph poinformował, że przejął władzę w kraju. Joseph potępił zamach na prezydenta, nazywając go "nienawistnym, nieludzkim i barbarzyńskim aktem". Przekazał, że sytuacja związana z bezpieczeństwem kraju jest pod kontrolą policji oraz sił zbrojnych Haiti.  

Peter R. de VriesHolandia. Polak zatrzymany ws. postrzelenia znanego dziennikarza

Associated Press wskazuje, że jeszcze przed zamachem na prezydenta, Haiti znajdowało się w niestabilnej sytuacji politycznej. Jovenel Moise od ponad dwóch lat rządził krajem za pomocą dekretów, ponieważ nie udało się przeprowadzić wyborów parlamentarnych.  

Opozycja domagała się ustąpienia Jovenela Moisea z urzędu, podkreślając, że jego kadencja wygasła w lutym 2021 r. Wskazywali również, że Moise dążył do zwiększenia swojej władzy poprzez zmniejszenie sądowej kontroli nad rządowymi kontraktami oraz utworzenie agencji wywiadowczej podległej tylko prezydentowi. 

Haiti. W lutym Jovenel Moise mówił o próbie zamachu staniu i morderstwa

Jak podaje agencja Reutera, w lutym br. prezydent Jovenel Moise poinformował o zatrzymaniu ponad 20 osób, które miały planować zamach stanu. Wśród zatrzymanych znalazł się sędzia Sądu Najwyższego Yvickel Dabrezil oraz inspektor policji Marie Louise Gauthier.  

Podczas konferencji prasowej na lotnisku w Port-au-Prince Jovenel Moise mówił, że celem spiskowców była próba zamachu na jego życie, a następnie powołanie nowego prezydenta. Aresztowania rzekomych spiskowców nastąpiły w tygodniu, w którym przywódcy opozycji ogłosili plan zastąpienia prezydenta Moisea jednym z sędziów Sądu Najwyższego. Zatrzymany przez służby Yvickel Dabrezil miał być jednym z rozważanych sędziów.  

Canada Governor GeneralPrzełomowy moment w historii Kanady. Inuitka gubernatorką generalną kraju

Jovenel Moise został prezydentem Haiti w 2017 r. - wcześniej dwukrotnie bezskutecznie ubiegał się o ten urząd w 2015 i 2016 r. Przed rozpoczęciem kariery politycznej, Moise zajmował się działalnością gospodarczą. Był właścicielem m.in. 10-hektarowej plantacji bananów, a w 2001 r. zaangażował się w działalność związaną z gospodarką wodną. Jego firma wybudowała elektrownię wodną oraz sieć wodociągową w Departamencie Północno-Zachodnim i Departamencie Północno-Wschodnim Haiti. W 2004 r. został przewodniczącym oraz sekretarzem generalnym Izby Handlu i Przemysłu Haiti. W 2008 r. założył spółkę energetyczną, która rozpoczęła zaopatrywanie 10 gmin na terenie kraju w energię słoneczną i wiatrową.  

Haiti jest jednym z najbiedniejszych państw na świecie. PKB per capita w tym kraju wynosi ok. 730 dolarów. Dla porównania, według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego PKB per capita w 2021 r. w USA wynosi 45 tys. dolarów, a w Polsce 16 tys. dolarów. Około 60 proc. populacji Haiti zarabia mniej niż 2 dolary dziennie. 

Więcej o: