Przełomowy moment w historii Kanady. Inuitka gubernatorką generalną kraju

Po raz pierwszy w historii rdzenna mieszkanka, Inuitka Mary Simon została nominowana na nową gubernatorką generalną Kanady - donosi BBC. Jej kandydaturę wskazał premier Kanady Justin Trudeau. Kobieta była uczennicą szkoły dla rdzennych mieszkańców.

Mary Simon urodziła się w 1947 roku. Inuitka była uczennicą tzw. "szkół rezydencjalnych". Dzieci rdzennych mieszkańców Kanady przez 150 lat były przymusowo posyłane do placówek, które prowadził kler. Zadaniem szkół było zatarcie tożsamości dzieci, zerwanie ich więzi z rodziną. Dochodziło tam do przemocy fizycznej i psychicznej. Ostatnie szkoły zamknięto w latach 90.  

- Musimy pogodzić się z okrucieństwem, które miało miejsce w naszej przeszłości - mówiła w czasie konferencji prasowej. - Moja nominacja pojawiła się w szczególnie skłaniającym do refleksji momencie historii naszego kraju - dodała Simon.

Zobacz wideo Śmiszek: Prowadzicie systemową politykę dyskryminacji i pogardy wobec osób LGBT

Przyszła gubernatorka generalna Kanady do tej pory była m.in. ambasadorką czy przewodniczącą organizacji inuickiej. Pracowała także jako dziennikarka w publicznej telewizji CBC. 

Zadaniem gubernatora jest pełnienie roli ceremonialnej i konstytucyjnej. Stanowisko ma także funkcję reprezentacyjną brytyjskiego monarchy. Na wniosek premiera może zawiesić lub rozwiązać obrady parlamentu. Podpisuje także przyjęte ustawy. 

Nastroje antyklerykalne w Kanadzie

W ostatnich tygodniach doszło do odkryć setek nieoznakowanych grobów dzieci rdzennych mieszkańców na terenach dawnych "szkół rezydencjalnych". Kościół katolicki do dziś nie przeprosił za wyrządzone krzywdy, unika także wypłacenia rekompensat. Milczenie Kościoła nasila nastroje antyklerykalne w Kanadzie, gdzie dewastowane są pomniki i podpalane kościoły. Więcej na ten temat przeczytasz w poniższym tekście.

W Kanadzie od lat toczy się dyskusja na temat zadośćuczynienia dla rdzennych mieszkańców. Państwo prowadzi programy pomocowe, wypłacane są rekompensaty, organizowana jest pomoc psychologiczna.

Więcej o: