Czechy. Wybuch w zakładach chemicznych "Preol". Doszło do awarii separatora rzepaku, są ranni

Trzech strażaków zostało rannych na terenie czeskich zakładów chemicznych Preol, gdzie w nocy doszło do eksplozji. Jeden z mężczyzn musiał zostać przetransportowany helikopterem do szpitala specjalizującego się w leczeniu poparzeń. Na miejscu wciąż pracują służby.

Do wybuchu doszło w poniedziałek w nocy w zakładach chemicznych w Lovosicach na północnym zachodzie Czech. Przyczyną była prawdopodobnie usterka separatora rzepaku. Wybuchł wysoce łatwopalny heksan - powiedział cytowany przez ct24.ceskatelevize.cz Milan Rudolf, rzecznik regionalnej Straży Pożarnej.

Zobacz wideo Ogromne zniszczenia w Czechach na Morawach po przejściu burz

Czechy. Wybuch w zakładach chemicznych. 4 osoby są ranne, jedna poparzona

- Trzy osoby zostały ranne, jedna doznała bardzo poważnych obrażeń i została przetransportowana helikopterem do praskiego centrum specjalizującego się w leczeniu oparzeń - powiedział cytowany przez ct24.ceskatelevize.cz Prokop Voleník, rzecznik regionalnych służb ratowniczych.

Szczepienie przeciwko COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne)Nie będzie kwarantanny dla zaszczepionych po kontakcie z Deltą

Pozostali dwaj mężczyźni z umiarkowanymi obrażeniami zostali przewiezieni do szpitali w Labstí nad Labem i Litomierzycach. Ranni to zakładowi strażacy, które interweniowali natychmiast po tym, jak doszło do wybuchu. Według rzecznika na miejscu była też czwarta osoba z problemami zdrowotnymi. Mężczyzna nie został jednak ranny, trafił do szpitala z problemami sercowo-naczyniowymi.

Akcja ratunkowa po eksplozji hali w Czechach. Na miejscu wciąż pracują strażacy

Eksplozja miała miejsce w hali o wymiarach 35 na 20 na 25 metrów. W nocy interweniowało tam 12 jednostek, a rano według Milana Rudolfa było ich już tylko siedem. Strażacy nadal mierzą stężenie heksanu i chłodzą maszyny, a na miejsce zdarzenia został wezwany helikopter z kamerą termowizyjną.  Rudolf powiedział też, że akcja strażaków będzie trwała cały wtorek. Według funkcjonariuszy żadne niebezpieczne substancje nie dostały się do powietrza, a zdaniem burmistrza Lovosic, Milana Diana, mieszkańcy miasta nie są zagrożeni - czytamy na stronie internetowej ceskenoviny.cz.

Warszawa. Karambol na s8Warszawa. Sześć samochodów zderzyło się na S8. Są utrudnienia w ruchu

Preol jest największym w Czechach producentem biopaliw. Produkuje również olej rzepakowy dla przemysłu spożywczego. Należy do grupy "Agrofert", którą stworzył i którą również kierował obecny premier Czech Andrej Babisz.

Więcej o: