Cypr stoi w ogniu. "To najgorszy pożar lasu w historii". Grecja i Izrael ruszyły z pomocą

Pożar pustoszy ogromne połacie lasu na Cyprze. Kraj poprosił inne państwa Unii Europejskiej o pomoc w walce z ogniem, który doprowadził do ewakuacji siedmiu wiosek i pozbawił życia cztery osoby. - To najgorszy pożar lasu w historii - powiedział dyrektor cypryjskiego Departamentu Lasów Państwowych Charalambos Alexandrou.

Strażacy wciąż walczą z pożarem, który wybuchł w sobotę u podnóża górskiego pasma Troodos na północ od Limassol i Larnaki. Jest to teren gęsto porośnięty lasem sosnowym. 

Cypr. W pożarze zginęły cztery osoby, kilka wsi odciętych jest od prądu

Ogień uszkodził do tej pory dziesiątki nieruchomości, strawił duże obszary lasu sosnowego, a także odciął od prądu mieszkańców kilku wiosek. Pożar pustoszył tereny na obszarze 50 kilometrów kwadratowych - pisze Reuters. Nie żyją cztery osoby, prawdopodobnie są to obywatele Egiptu.

Etiopia. Czystki etniczne w kraju rządzonym przez laureata Pokojowej Nagrody Nobla

- To najgorszy pożar lasu w historii Cypru - powiedział cypryjskiej telewizji Omega TV cytowany przez agencję Reuters dyrektor cypryjskiego Departamentu Lasów Państwowych Charalambos Alexandrou. Wciąż nie wiadomo, co dokładnie było przyczyną pożaru, choć Cypr regularnie doświadcza upałów w miesiącach letnich, a temperatura w ostatnich dniach przekraczała 40 stopni Celsjusza. Policja przyznała, że przesłuchuje w związku z pożarem 67-letnią osobę - nie wiadomo jeszcze, jaki miałby być jej udział w katastrofie ani jak funkcjonariusze do niej dotarli.

Cypr prosi o pomoc. Chce uruchomienia unijnego mechanizmu ochrony ludności

Rzecznik straży pożarnej, Andreas Kettis, powiedział, że cała cypryjska straż pożarna została zmobilizowana do walki z ogniem, a wszyscy strażacy po służbie zostali wezwani do pomocy. Ponadto Cypr poprosił w sobotę inne kraje Unii Europejskiej o pomoc w walce z ogromnym pożarem lasu, który zmusił do ewakuacji co najmniej siedem wiosek - pisze apnews.com.

"To bardzo trudny dzień dla Cypru. Cały aparat państwowy został zmobilizowany, aby pomóc w walce z pożarem, a priorytetem jest ratowanie ludzkiego życia. Dziękujemy Grecji i Izraelowi za odpowiedź na wysyłkę samolotów przeciwpożarowych" - napisał na Twitterze Cypryjski prezydent Nicos Anastasiades. Komisja Europejska stwierdziła w oświadczeniu, że uruchomiono również awaryjnego satelitę Copernicus, aby dostarczyć mapy oceny szkód na dotkniętych pożarem obszarach.

Epidemia koronawirusa (zdjęcie ilustracyjne) Holandia. Do szpitali z COVID-19 trafiają niemal wyłącznie niezaszczepieni

Grecja wysłała dwa samoloty przeciwpożarowe, podobnie jak Izrael. Rzecznik cypryjskiego rządu Marios Pelekanos dodał, że Cypr zażądał kolejnych czterech samolotów z tytułu unijnego mechanizmu ochrony ludności. Jest to utworzony w 2001 r. system koordynacji pomocy ratowniczej i humanitarnej na wypadek katastrof naturalnych i składa się na niego dobrowolna pula zasobów zadeklarowanych przez państwa członkowskie do natychmiastowego udostępnienia w Unii Europejskiej lub poza nią.

Zobacz wideo Bocian pilnował jaj, gdy pod nim rozpętało się piekło
Więcej o: