Miami. Wstrzymano przeszukiwanie gruzów apartamentowca. Do Florydy zbliża się sztorm Elsa

Akcja poszukiwawcza w gruzach częściowo zawalonego apartamentowca w pobliżu Miami została zawieszona na czas rozbiórki pozostałej części budynku. Do zachodniego wybrzeża Florydy zbliża się sztorm Elsa, który może zniszczyć stojący wciąż fragment bloku, doprowadzając tym samym do kolejnej katastrofy.

Przeszukiwanie gruzów zawalonego apartamentowca Champlain Towers South w Surfside na Florydzie zostało wstrzymane w sobotę, by umożliwić prace mające na celu wyburzenie pozostałej części budynku. Obejmują one m.in. wiercenie dziur w betonie pod materiały wybuchowe.

Zobacz wideo Ogromne zniszczenia w Czechach na Morawach po przejściu burz

Decyzja o rozbiórce została podjęta m.in. w związku z nadchodzącym sztormem tropikalnym Elsa, który we wtorek ma dotrzeć do zachodniego wybrzeża Florydy. Silny wiatr i ulewne deszcze mogą spowodować runięcie wciąż stojącego fragmentu konstrukcji.

- Jeśli budynek zostanie zburzony, nasze zespoły poszukiwawczo-ratownicze będą bezpieczne, ponieważ nie wiemy, kiedy może się przewrócić, jeśli będzie stał dalej. Oczywiście, przy silnych podmuchach wiatru, potencjalnie stwarzałoby to naprawdę poważne zagrożenie - zaznaczył gubernator Florydy Ron DeSantis, cytowany przez RMF FM.

Nadal ponad 150 osób uznaje się za zaginionych w katastrofie budowlanej w Miami Puste przestrzenie w gruzach apartamentowca w Miami. Ostatnia nadzieja

Burmistrz hrabstwa Miami-Dade Daniella Cava Levine podpisała zgodę na wyburzenie części budynku, stanowiącej poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego. Przekazała, że rodziny zaginionych zostały poinformowane przed podjęciem decyzji o zawieszeniu poszukiwań.

Jak podaje BBC, kontrolowane wyburzanie ma rozpocząć się w niedzielę i potrwać kilka kolejnych dni. Cava Levine zapewniła, że po nim działania poszukiwawcze i ratownicze zostaną wznowione.

Zawalony 12-piętrowy budynek w Miami Miami. Nowe informacje ws. zawalenia się 12-piętrowego budynku. Inżynier ostrzegał

Katastrofa budowlana w Miami. Ponad setka zaginionych

Tragedia rozegrała się w czwartek 24 czerwca ok. godz. 2 w nocy czasu lokalnego. Nastąpiło częściowe zawalenie się 12-piętrowego apartamentowca, położonego przy plaży Surfside. W należącym do kompleksu Champlain Towers South budynku znajdowało się ponad 130 mieszkań. W sobotę burmistrz Daniella Levine Cava przekazała, że pod gruzami odnaleziono ciała kolejnych dwóch ofiar - tym samym liczba wzrosła do 24. Za zaginione wciąż uznaje się 121 osób.

Więcej o: